22-11-2007, 10:24 AM
peter Skrev:Hej
Er der nogen der tror at de kan få 9% i rabat på den nye MilGauss, fordi så er jeg absolut parat til at købe.
MVH Peter
Jeg ved ikke helt hvordan det fungerer med eftertragtede Rolex modeller, men en forretning, der har tilmeldt sig forbrugsforeningen, har da ikke lov til at annoncere et ur til en bestemt pris og så afvise at give den rabat, som man kan få via forbrugsforening?
Det er jeg ret sikker på vil give ballade, da forbrugsforeningsrabatten jo netop lokker kunder til. Og hvis man så står og afviser at give rabatten, så er det ligesom at snyde en hund til at komme hen til én ved at stå og se ud som om man har en godbid i hånden. (Hvis I forstår?
Jeg har dog også hørt om Klarlund har aftaler på langt højere end 9%. Ved dog ikke hvordan de forholder sig til at give dem på de mest eftertragtede modeller. Men jeg mener bare ikke det kan være rigtigt at de indgår aftaler for at lokke ekstra kunder til og de så alligevel ikke overholder dem.
Mvh. Martin
PS. Om de så kan skaffe Milgauss'en er en helt anden sag

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)