10-05-2007, 08:13 AM
peter Skrev:Hej
Jeg ville også gå efter dem med manuelt optræk, da de vil stige mest i værdi.
MVH Peter
Med mindre der er tale om en Newman Daytona, tror jeg ikke på de manuelle daytonaer i det lange løb vil stige mere end et 16520'er. Hvor har du det fra? Til gengæld tror jeg Zenith Daytonaen med dets 12 årige interessante historie vil stige markant, når vi lidt længere frem i tid. Det er det simpelthen for spændende til ikke at gøre, og dette vurderes også af andre samlere.
Et R-serie eller L-serie Daytona har allerede sprunget 20.000 Euro grænsen. Forståeligt nok med de mange specielle lynette/skive kombinationer. Snart følger E-L-X serien fra 1990/1991 som ligeledes er sjældne og stadig blev leveret med den matte 78360 lænke!!
Et A serie 16520 ser du sgu alle steder <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Claus

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)