Submariner LV verdi?
#2
Hej

Tillykke med uret! Lækker klokke! Har selv én Icon_e_biggrin

Kan desværre ikke hjælpe dig med værdien. Ikke andet end at jeg købte min hos en svensk forhandler og der var LV også dyrere end den sorte, hvorimod hos en dansk forhandler stod de til samme pris. Jeg endte dog med at købe min i Sverige, da den svenske forhandler dels kunne lave en god pris, dels var den på lager modsat DK. Men det har måske sin årsag når den ifølge vejledende udsalgspris er lidt dyrere end den sorte.

Jeg tog LV'en fordi jeg synes den kanon flot. Den grønne lynette giver den lige et eksklusivt pift. Kan den stige i pris i forhold til den sorte er det da kun positivt (for os der har købt <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->), men pt. ligger brugtpriserne vist kun lige en bagatel over eller på linie med den sorte.

Edit:
Men finder Rolex pludselig på at stoppe produktionen af den grønne (det var jo egentligt også en jubilæumsmodel), så skal priserne nok få ben at gå på Icon_e_biggrin
Mvh Morten
- Et skibschronometer? - Når man ikke kun sejler i sin egen sø!


Svar


Beskeder i denne tråd
Submariner LV verdi? - af Klokkofil - 18-04-2007, 05:47 PM
[Intet emne] - af McAllan - 18-04-2007, 07:56 PM
[Intet emne] - af Mads Gjødesen - 18-04-2007, 10:05 PM
[Intet emne] - af Peter - 19-04-2007, 02:46 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)