14-04-2007, 02:22 PM
makita Skrev:fangede da lige et på amerikansk ebay, hvor der skal tilføjes at ure som regel er en del billigere at anskaffe sig i usa.Passer jo fint med mit tidligere gær på 200-400 Euro (Euro som jo er lidt mere end $) i flot stand
dette ur røg så for 265$, med bl.a. ridser i urglas og klare spor af brug. Mit er i NOS-stand.
for sjov skyld, søgte jeg også på seamaster(dog igangværende auktioner), hvor gennemsnitsprisen lå omkring 150-160$ i automatik-udgaver i stål eller double eller hvad hjertet ellers måtte begære. slutprisen må man så selv følge op på, men da der var relativt mange i samme prisleje, må man vel konkludere at slutprisen læner sig tæt op af dette beløb.
Men et sted mellem 500,- og 1500,- på en god dag??? Tja,der er vel bare ting i denne verden man IKKE rigtigt kan enes om, men omvendt var den nok heller ikke nem,-)
Derimod kan du ikke konkludere på seamaster som du gør når det ikke er slut priser. Priserne ændrer sig næsten altid ganske meget de sidste minutter - jeg tror også det er svært at tale snit priser på en model der findes i så mange varianter, det giver ingen mening.
150-200 kan du være heldig med for guldduble i mindre god stand, eller også, hvis vi taler om model 600 - mon så ikke snittet snarere ligger mellem 200 - 350 euro - men som sagt - ikke helt relevant at tale snit for en model der har så mange varianter.a
vh John
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)