28-03-2007, 06:56 PM
GTwatch Skrev:Hvornår kom det første ur med glasbagkasse?Lyder jo lidt fornuftigt - skal blive sjovt at se om nogen ved hvornaar foerste med standard glasback kom. Jeg tror i alle fald det tidsmaessigt falder sammen med det du beskriver.
Det skulle nemlig ikke undre mig, hvis det først var efter safirglasset blev standard. Men jeg kan tage fejl...
# GT
Et give-away tegn paa at det er lommeure der bygget om - naar det er de gamle vi taler om - er, at diameter uden krone ofte ligger paa 45-53 mm og hoejden ogsaa kan vaere ganske stor.
Det er lommeure - i 1910 til slut 30erne var herreure smaa sager paa 30-32 mm diameter. Alle disse armbaandsure ,der udbydes fra den tid, i 45 mm og op, ofte med sekundviseren ved kl 21 er ombyggede lommeure.
Der er specielt mange Mariage som de hedder - i IWC og OMEGA paa auktioner. De kan jo se OK ud - men prisen er ikke udtryk for originalitet, selvom de kan vaere fint lavet.
Foerst omkring 1939 eller deromkring blev de stoerre - ex Omega med deres 30 mm maskiner i 38 mm kasser, men normalen helt frem til 60 var 34 mm.
S$dqn ser det ud n$r ,qn bqre skriver uden qt se p^tqstqturet her - forst^r i det fùles svmrt9
<!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
vh John
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)