Indstilling af mekanisk ur
#2
Jakob K Skrev:Det lyder umiddelbart ligetil men mine spørgsmål til ureksperterne herinde er lidt mere specifikke:

1: Et mekanisk ur er fra naturens side ikke 100% præcist men kan dog forstå at værkets position (vertikalt/horisontalt) påvirker hastigheden men er der nogen generelle erfaringer med hvilke der får det til at gå stærkere/langsommere evt. relateret til det enkelte værk.
Tænkt eksempel: Vis det var 2 sekunder bagud kunne jeg så lægge det på siden med kronen mod bordet natten over hvorved det ville indhente fejlen?

2: Når man indstiller tiden skal man så stille viserne tilbage til klokkeslettet eller frem eller er mekanikken så fin at det ikke burde betyde noget (kunne være relevant at vide når man snakker om at uret taber eller vinder tid såfrem det i sig selv kunne lægge sekunder til/fra)

Det er af ren nysgerrighed jeg spørger men synes det kunne være sjovt hvis nogen havde en mening om det. Icon_e_smile

3: Når man trækker et manuelt eller et automatic op kan man så trækker det over?... lyder umiddelbart som noget urfabrikanten har tænkt over men vis man ikke har et power reserve meter er det svært at vide hvornår uret er trukket helt op

Mvh Jakob

Går selv med et Omega seamaster PO

Ad 1) På side to i vintageure-forummet er der en tråd, der hedder: "Bedste position når uret ikke bruges". Der skulle du kunne hente lidt info.

Ad 2) Jeg er hverken urmager eller værkekspert, men ud fra en tandhjulsbetragtning, bør man køre minutviseren fra "5-10 min" før til det rette klokkeslet. Dermed minimerer man eventuelt slør (som jeg dog ikke tror, der er forbandet meget af).

Ad 3) Du kan ikke "overtrække" et mekanisk ur. Det er forsynet med en slæbefjeder.

Håber det besvarede dine spørgsmål, ellers må du endelig vende tilbage.

# GT
"Cultural diversity is as necessary for humankind as biodiversity is for nature!"
Svar


Beskeder i denne tråd
Indstilling af mekanisk ur - af Jakob K - 04-03-2007, 01:26 PM
Re: Indstilling af mekanisk ur - af GTwatch - 04-03-2007, 04:00 PM
[Intet emne] - af GTwatch - 04-03-2007, 06:02 PM
Peder har ret... - af baun - 04-03-2007, 08:13 PM
[Intet emne] - af Jakob K - 04-03-2007, 10:19 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)