08-02-2007, 07:16 PM
Morgan Jones Skrev:Alle pawnshops i USA er faste brugere på timezone.comSådan tror jeg det er overalt desværre - var for nyligt på Macau (gammel Portugisisk koloni tæt ved Hong Kong, nu Kina) - fyldt med spille kasinoer (forbudt i Kina, men der kan de komme af med den enorme spillelyst) og fyldt med pawnshops (vel sagtens 15 inden for et lille område) med masser af ure - og dyre ure, og en urviden - i alle fald hvad priser angår, som gør det helt umuligt med en god handel.
Se f.eks. Haywood Milton, der er stor engelsk Rolex samler - hans familie ejer en kæde af pawnshops i UK. Så der er ikke noget at komme efter.
M
Skal man lave heldige handler, skal det ikke være efter de store kendte mærker, dem ved sælger hvad er, men efter de lidt mindre kendte ex. Glycine Airman - gamle ure af mindre kendte fakrikater med gode værker - og den type .- hvor man på alm. loppemarkeder i USA KAN være heldig - og der er mange loppemarkeder ex Lørdag i Portland og Seattle området - og jo længere ud på landet, - med disk jockey med country musik, og barbacue og rodekasser, - jo bedre.
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)