16-01-2006, 12:44 PM
hannover_dk Skrev:Hvis man tager listen og bruger den til at vurdere mærkerne i forhold til Vintage - som jeg vil mene er ure fra de helt tidligere frem til f.eks 1975 - så bør Eterna mindst rykkes en række (snarere 2) op i hirakiet.
Som 2005 liste er den sikkert fornuftig nok, men det er bare vigtigt at huske at en del ure har haft deres finere periode, og deres mindre fine.
vh John
er enig med john! sådan er det med alle mærkerne undtagen dem i high-end-klassen. de har nok altid været på toppen (måske med undtagelse af glashütte,DDR)
luxus- middel- og lowklassen skal lægges sammen af hensyn til forskellige årgangskvaliteter og typer. det er meget svært at lave objektive ranglister i denne kategori, da folk har forskellig fokus, smag og behag. eksempelvis har rolex nogle fine klokker men deres lænker er noget juks. omega er lisom longines et swatchur og skal i samme kategori. tag heuer og breitling har i quartz-krisen haft deres nedture men er sandelig kommet med igen.
du går ikke forkert med et gp. der er et traveller til salg herinde. spørg sælgeren om "gimmicket". han har et godt ry herinde!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)