13-05-2005, 10:18 AM
Morgan Jones Skrev:Den slags producenter får lavet et design, og producerer urene i kina eller et lignende sted (værket er swiss made - og koster ca. 80-100 kr). Det er skrammel. Brug hellere pengene på et brugt Omega, Fortis, eller whatever....Der er jo ikke noget faktuelt fejl i det meste du skriver, ud over jeg ikke kan den præcise værkpris, men jeg synes du er lidt rigeligt gnaven overfor uret med betegnelsen"skrammel"
Morgan
Et ETA værk som dette går absolut fornuftigt, præcist og givet også i en hel del år. Om man synes om urets udseende er en smagssag, men nyt er det, og i Omega e.l. får man jo ikke nyt til den pris, og brugt kan være super, men jo også indholde skuffelser og omkostninger, hvis det ikke er nyserviceret.
Jeg synes prisen er en del i overkanten, man kan købe nye ure med samme værk til under det halve, men det er jo muligt spørgeren synes om urets andre kvaliteter.
Til spørgeren: Limited number har ingen selvstændig værdi, det er der masser der laver, også i billigere ure, og told og moms regnes ofte ikke af gaver, men det er så op til moral og lyst til at overholde loven - for det er jo ikke lige en gave, og så må du regne med ca 30% oven i prisen - det ville jeg gøre og så ville jeg vælge ud fra egen smag hvis du synes den der "new Yorker" er super - bare du ved, at det ikke prismæssigt nødvendigvis er den bedste handel, men det er der masser af ure der ikke er, og der er også mange dyre mærkeure der anvender ETA maskiner i hobetal, med små, ofte ubetydelige, midifikationer
![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)