17-12-2004, 10:44 PM
Cal. 65 Skrev:Jeg har hele tiden troet at jo højere BPH et værk er i stand til at yde des nemmere er det at få en præcis gang ? Absolut muligt jeg har fået dette helt galt i halsen, men når man ser på f.eks et Patek Philippe Calatrava 5107 så yder det kun 21.600 BPH hvor standarden i dag vel nærmest er 28.800 BPH ? ”Helt gal” er den med Calatrava 3520 D J som kun er på 10.000 BPH !!!
Er BPH værdien slet ikke så afgørende for en præcis gang som jeg har gået og bildt mig selv ind ?
Du er selv inde på noget af svaret,; nemlig at sammenhængen vist ikke er så enkel endda. Uden at være urmager, MENER jeg at vide, at BPH tallet IKKE nødvendigvis kan tages som udtryk for urets præcision. Den eneste sikre sammenhæng JEG kender til, er :
1) At sekundviseren - hvis denne findes - formentlig vil bevæge sig mere flydende på et ur med f.eks 36000 BHP end på ét med f.eks. 21.600 BHP.
2) At såfremt uret er et Chronometer, ville man kunne aflæse et mere "præcis" tid med 36.000 BPH end på 21.600 BHP- idet 36000 BHP jo svarer til 1/10 sek pr. svingning
Jeg ser selvfølgelig bort fra det faktum at en tid stoppet af et menneske med et stopur/chronometer i hånden aldrig kan være nær så præcis som en elektronisk tidsmåling

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)