Mit første Breitling!
#1
Hej!

Jeg står og skal købe mit første Breitling og er i kontakt med en velrenommeret sælger på WUS.

Han bor i USA og jeg har talt en del med ham så jeg er ret sikker på at han ikke scammer folk. Han har god historik, referencer og er politimand (kvalitetsstempel, I don´t know! hehe). Jeg tænkte på om i gad tage et kig på billederne af uret for at se om i kan se noget jeg ikke kan. Normalvis ville jeg aldrig købe sådan et ur her uden at have det i hånden men prisen er rigtig og det er kun 1,5 år gammelt så der er stadig garanti på og alle papirer osv medfølger.

Mange tak Icon_razz

Vh. Mads.

İmage

İmage

İmage
Svar
#2
Hej Mads!

Velkommen til forummet Icon_hello

Først og fremmest vil jeg sige, at det er et helt igennem fantastisk ur, som du har kig på. Jeg er selv den lykkelige ejer af selvsamme model, og alt på uret er virkeligt lækkert lavet. Det er robust og tungt og sidder perfekt på håndleddet på trods af sin voluminøsitet. (I hvert fald på mit håndled, som sågar kun er i omegnen af 17,5 cm).

For mig at se ser både uret og tilbehøret helt fint ud, men når man køber et ur udenfor EU, skal man altid være obs på, at told/moms-forholdene er i orden, da man ellers kan komme til at få skægget i postkassen, hvis man på et tidspunkt (fx i en lufthavn) bliver stoppet.

Måske nogle af de andre herinde lige kan komme med ekstra input angående køb udenfor EU?
Venligst
Rasmus


"Alt ordner sig i morgen, er jeg sikker på..."
C.V. Jørgensen
Svar
#3
Ja, du skal være opmærksom på at der kun er to ting der er mere driftssikre end Patek Philippe evighedskalendre i dagens Danmark: død og skatter.

Danmark er nr. 3 på listen over verdens højeste momssatser med 25%.

Den gode nyhed er at du kan betale med glæde til verdens bedste - selvfede - velfærdssamfund og gøre vores allesammens leder Helle glad.
Svar
#4
Det er ikke engang løgn, Jack… Vores såkaldte "velfærdssamfund" fuld af solidaritet og respekt minder mest af alt om en joke Icon_rolleyes
Venligst
Rasmus


"Alt ordner sig i morgen, er jeg sikker på..."
C.V. Jørgensen
Svar
#5
Lad os holde os til urene gutter:D
Svar
#6
Hej alle sammen.

Mange tak for jeres velkomst og jeres svar Icon_razz

Ja, det er bare et kongeur! Jeg har været nede hos min lokale urpusher og prøve det med lænke og det passer mig perfekt.

Jeg troede ikke at man kunne blive udtaget til momskontrol når det er sendt mellem to privatpersoner? Er det noget jeg har misforstået?

Egentlig havde jeg bestemt mig for et Korsbek Recon GMT men så faldt jeg lige over det andet her, hehe. All those watches Icon_e_biggrin
Svar
#7
Kristofferj Skrev:Lad os holde os til urene gutter:D

Det går nok Icon_e_wink
Venligst
Rasmus


"Alt ordner sig i morgen, er jeg sikker på..."
C.V. Jørgensen
Svar
#8
Jeg har lige kontrolleret toldpriserne og her kan jeg se at toldtaksten for ure er på 4,5%. Det er da til at overkomme.
Svar
#9
Skal loven holdes til punkt og prikke Og lad os antage den skal det,
om ikke andet for at gøre Helle glad i en i forvejen svær tid. Icon_e_wink

Så skal du momse uret når du tager det "ind" i EU, hvad du og sælger så ellers finder ud
Kommer i min optik ingen andre ved, jeg ved dog godt hvad jeg selv havde gjort. Icon_cool

Tillykke med uret og velkommen herinde. <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
Svar
#10
Kristofferj Skrev:Lad os holde os til urene gutter:D

Hvorfor ?
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)