Svar: 1,472
Tråde: 51
Modtaget Likes: 65 i 42 svar
Givet Likes: 261
Tilmeldt: Apr 2012
Hvis man som mig er lidt vild med Daytona, og hele historien bag dette ikoniske ur, så er nedenstående link rigtig fin læsning <!-- s:study: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_study.gif" alt=":study:" title="Study" /><!-- s:study: -->
http://www.watchonista.com/rolex/daytona...references
You can't turn back the clock. But you can wind it up again.
•
Svar: 1,471
Tråde: 49
Modtaget Likes: 274 i 158 svar
Givet Likes: 118
Tilmeldt: Jan 2013
Hvad jeg synes er mest imponerede er at nogle af Daytonamodellerne er skyhøje og kun meget få Omega speedmaster måneure er høje i pris.
Men Omega Speedmasteren synes jeg nok har en mere imponerende historie eftersom turen til månen var special med uret. Desuden er der jo kolosal mange speedmastermodeller.
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Vi har vist vendt linket og den fine præsentation før i forbindelse med den Daytona auktion der kørte i forbindelse med jubilæet sidste år, men den tåler gerne en gentagelse
Ingen tvivl om at Daytona'en nok er den mest hypede vintage model overhovedet. Speedmaster Pro modellen har også en fin historie, men enig i at det rent prismæssigt ikke kan følge med Daytona'en. Men det er vel bare godt for ursamlerne at de ikke koster +150 k men kan fås fra 20 k?!
Når det så er sagt er jeg personligt af den holdning at Daytona modellen er noget helt specielt. Det er Rolex eneste kronograf model og man har formået KUN at producere denne ene model i hele sortimentet og været meget design strengent. Omega har lavet et hav af kronograf varianter i div. modeller, som nok udvander både udbud og efterspørgsel lidt på Speedy Pro'en. Her er der kun ét Rolex med kronograf og det er Daytona'en, som iøvrigt er lavet i ret begrænsede mængder.
/Mads
•