Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
baun Skrev:Man kunne vel også tænke sig at producenter der laver nye værker laver dem i en størrelse så de kan bruges også hvis trenden går imod lidt mindre ure igen. 38-40 mm, samt at mange jo levere samme ure i flere størrelser fx. Omega AT som jo har samme værk i ure fra 38 mm og op.
Vh baun
Yes... det er også derfor de fleste nye værker ligge omkring 30 mm hvor de i gl. dage nærmere var 25-27 mm. Ryger vi meget over 30-31 mm løber mange i problemer da vi så skal i +42-43 mm ure. Se bare IWC's cal. 5000 på 38 mm eller Unitas/ETA 6497, der kræver så store kasser at det ikke kan klemmes i en 40 mm dress kasse.
Et af de seneste uheldige tilfælde på små værker i større ure er Montblancs nye perpetual calendar

Her bevirker værkets lille diameter at urets visuelle udseende for mig er uheldigt, da dets kalender subdials er placeret for tæt på centrum. Et problem vi også tit har set på +43-44 mm kronografer med 7750 værk. Døm selv:
/Mads
•
Svar: 175
Tråde: 9
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jul 2013
Jeg synes, det er en smule uheldigt i APs Royal Oak 15400, hvor den store 41mm. har det lille vindue på bagsiden. Det er meget pænt på 15450, hvor kassediameteren er beskedne 37mm.
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
mqa Skrev:Jeg synes, det er en smule uheldigt i APs Royal Oak 15400, hvor den store 41mm. har det lille vindue på bagsiden. Det er meget pænt på 15450, hvor kassediameteren er beskedne 37mm.
Ja det kan være svært at få propertionerne til at se super godt ud hvis samme værk skal passe i flere modeller, men personligt syntes jeg nu langt fra dette AP eksempel er så slemt. Det her Uboat er blot et blandt mange store ure, hvor det ser direkte latterligt ud <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Problemet er vel generelt i alle +45 mm ure med ETA2824/2892 og lignende 25 mm værker?!
/Mads
•
Svar: 2,792
Tråde: 143
Modtaget Likes: 126 i 62 svar
Givet Likes: 22
Tilmeldt: Dec 2011
Det passer måske meget godt til den slags mennesker der går med så store ure. Kæmpe ydre, med meget lidt substans? <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
mqa Skrev:Jeg synes, det er en smule uheldigt i APs Royal Oak 15400, hvor den store 41mm. har det lille vindue på bagsiden. Det er meget pænt på 15450, hvor kassediameteren er beskedne 37mm.
Det er jeg enig i og det er en af de mindre heldige ting (for mig) ved 15400. Værket er superflot men mht. glasbagkasse, så ser det pænere ud i et lidt mindre ur som 15300. Mht. skiven så ved jeg godt at nogle ikke synes om at datovinduet er rykket lidt ind, men det er jeg til gengæld stor fan af, idet det giver mulighed for en timemarkering ved kl. 03.00 hvilket giver en bedre harmoni. (igen for mig)
Et par billeder som illustrerer hvad jeg mener.
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Kristofferj Skrev:Det passer måske meget godt til den slags mennesker der går med så store ure. Kæmpe ydre, med meget lidt substans? <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Watch out!!! The BIG dudes are watching you!!! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Her godt nok med et Bucherer men Sly er jo også stor fan af U-boat.
/Mads
•
Svar: 2,792
Tråde: 143
Modtaget Likes: 126 i 62 svar
Givet Likes: 22
Tilmeldt: Dec 2011
Han har jo udsøgt smag, se bare dette lækre skriveredskab han har designet.
•