Svar: 696
Tråde: 31
Modtaget Likes: 43 i 24 svar
Givet Likes: 92
Tilmeldt: Oct 2012
issing Skrev:I henhold til "case-making" på IWC og panerai som Peter nævner længere oppe, så er jeg sikker på at begge er af nogenlunde samme kvalitet og finish.
Begge mærker benytter schweiziske Donze Baume som casemaker (det gør andre high-end mærker fra Richemont også), så det er samme maskiner, hænder osv. der laver kasserne.
Hvis det er tilfældet er der selvfølgelig ikke meget forskel der.
http://www.iwc.com/en/experiences/the-ar...asemaking/
I følge dette link har IWC deres egen fabrik, men hvis egen fabrik betyder Richemonts fabrik er det selvfølgelig "same same" og salgsgas, som vi jo elsker
Lever i min egen lille dykkerklokke..
•
Svar: 276
Tråde: 2
Modtaget Likes: 33 i 16 svar
Givet Likes: 6
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg mener at være sikker på at både IWC og Panerai (på Panerai er jeg ihvertfald 100% sikker) får lavet kasser (måske kun nogle af dem) hos Donze Baume.
https://www.richemont.com/press-centre/c...cle&id=164
Men ja - lige gennemskueligt er det ikke altid, men det er jo det spændende ved branchen
Sent from my iPhone using
Tapatalk
•
Svar: 1,515
Tråde: 165
Modtaget Likes: 560 i 257 svar
Givet Likes: 117
Tilmeldt: Jan 2012
Ifølge den glimrende artikel om fabrikken i Neuhausen (det er indenfor gå-afstand af hovedkontoret), som Peter linker til, laves " Most of its watch cases, especially those that are complicated, are made at its new Neuhausen manufactory."
JK
•
Svar: 295
Tråde: 11
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2013
IWC fabrikerer deres egne urkasser nu jf. tidligere link og posten ovenfor mig her.
Altid to skridt foran og aldrig et bagud....!
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Om kassen laves in-house eller ej er for mig slet ikke afgørende. At indkøbe en cnc-fræser og smække programmet ind og skyde kasser af, er en relativ simpel proces som selv små producenter sagtens selv kunne stå for hvis ellers det gav økonomisk mening. MEN når nu store underleverandører som Donze Baume har specialiseret sig i kasse-arbejdet og besidder super giftigt produktionsudstyr til mange mio. CHF, der formår at køre med ekstrem høj finish og små tolerancer, ville jeg som producent da hellere bruge dem frem for selv at gøre det, på knap så "lækkert" udstyr. Det hele handler om $ og hvor man får højest kvalitet for lavest pris. Og det gør man med en underleverandør som Donze Baume.
Både Panerai og IWC bruger ETA værker i stor stil, så på det punkt mener jeg ca. der står 1-1. Jeg har bare kæmpe respekt for at Panerai har formået at skyde SÅ mange in-house værker af på så kort tid. Jeg mener ikke det skal komme IWC til gode at se har holdt niveauet over mange år, da Panerai netop er så nyt et mærke der siden 1997 har haft håndtaget i bund. Om man så er begejstret for Panerais udvikling er en helt anden snak. Mange mener nok den er lidt for "designet" inkl. mig

Lidt af den gl. sjæl og passion omkring Panerai er desværre røget af i farten
/Mads
•
Svar: 19
Tråde: 1
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2013
Fed liste, vi skal bare lige have IWC op på 2-3 pladsen
thomas
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Svar: 19
Tråde: 1
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2013

Har nok de farvede briller på.
•
Svar: 13,391
Tråde: 960
Modtaget Likes: 3,453 i 1,522 svar
Givet Likes: 754
Tilmeldt: Mar 2005
Vi har alle vores favoritter - det er der ikke noget galt i
•