Og lige når man ikke tror at det kan blive bedre
#1
Hej.
Jeg så at en af urerne valgt til årets ur 2012 var et Grand Seiko highbeat. (36.000 beat pr minut). Det i sig selv, (at et Seiko blev en af de udvalgte), er måske ikke så usædvanlig, fordi et Certina DS aktiondykkerur blev også årets ur 2011 eller 2012 inden for 5.000 kr. klassen.
Nej, det som slog mig var at Seiko lavede et Grand Seiko quartz ur, hvor værkets bevægelige dele er indkaplset og produceret i vacumopgivelser uden luft og støv, og når der skal skiftes batteri er de bevægeelige dele så indenlukket at intet kommer dertil ved åbning af bagkapslen.
Resultatet er at der skal ikke udføres service på uret i 40 - 50 år. Seiko selv skriver teroritisk 50 år, men 40 år kan vel også gøre det.

Der er vidt kun adgang til elblokken og motoren på uret, eftersom tandhjulene ikke kan gå i stykker og derfor et lukket inden for evigt. Man regner kort sagt med at uret aldrig skal skilles, renses og smøres. Måske en enkelt gang en ny motor og elblock i urets levetid.

Prisen på Grand Seiko automatic er omkring 30.000 - 35.000 kr. Jeg ved ikke hvad quartzmodellen koster men vel 25.000 -30.000 kr. Rolex Oysterquartz overmand. Det tog også bare 35 år at gøre det bedre <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Tjek linket

[url]"http://www.grand-seiko.com/manufacture/9f-quartz.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.grand-seiko.com/manufacture/9f-quartz.html[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;

VH
Nicholas
Svar
#2
Det lyder MEGET spændende med det nye Grand Seiko Quartz-værk. Findes der billeder af modeller med dette værk indbygget?
Og hvor i Danmark kan man købe Grand Seiko generelt og med det nye værk i særdeleshed?


Venligste julehilsner fra

Stefan Garvig
_____________
Time is Rolex
Svar
#3
Stefan Garvig Skrev:Det lyder MEGET spændende med det nye Grand Seiko Quartz-værk. Findes der billeder af modeller med dette værk indbygget?
Og hvor i Danmark kan man købe Grand Seiko generelt og med det nye værk i særdeleshed?


Venligste julehilsner fra

Stefan Garvig
Hej Stefan .
Her er et link fra Japan
[url]"http://www.grandseiko.net/quartz/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.grandseiko.net/quartz/[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;

Her er lidt fra youtube:
[url]"http://www.youtube.com/results?search_query=grand+seiko+quartz&oq=grand&gs_l=youtube.1.0.35i39l2j0l5j0i3j0l2.2998.3670.0.5949.5.5.0.0.0.0.93.405.5.5.0...0.0...1ac.1.D1YxTXj50rM" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.youtube.com/results?search_q ... 1YxTXj50rM[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;

Spørg en lokal Seikoforhandler om mulighed for at skaffe urerne, ellers kan de nok købes i Tyskland kunne jeg forestille mig. Nogle modeller i Japan koser 315.000 Yen = 21.200 kr. Så en pris herhjemme på 25.000 kr. er nok ikke urealistisk.
Modellerne har vist nok ikke lume, så de lyser ikke i mørke, men de er vandtætte til 100 meter og har ikke skruekrone. Jeg så en model, fra 24.chrono.com, der var 2 år gammel og kostede 10.100 kr. Den var i stål og i 18 k. guld med guldskive.

VH
Nicholas og god jul
Svar
#4
Grand Seiko er i sig selv en særdeles spændende historie. Jeg har de seneste par år kigget langt efter en Vintage GS til min Ikon samling - og blev ikke mindre opsat på at finde sådan en da jeg på Basel world 2012 så Siekos stand og GS modellerne.

Seiko er jo rent faktisk også mere inovativ end mange andre urfabrikanter - her med et super quarts ur men også andre spændende modeller lancheret inden for de seneste år.

Lidt ærgeligt at der ikke er lidt mere attention på disse modeller i DK. Det er som om det kun er dykkerure der har interesse. Mon ikke det, som alt andent, vender en dag - og folk som ikke dykker så meget får kig på flotte "almindelige ure" . Jeg vil ikke kalde den dress-ure for det er det jo faktisk ikke i ordets egentlige betydning. Hverdagsure eller almindelige ure er mere rigtigt.

vh baun
Svar
#5
Utroligt fede ure indeni, men hvorfor skal de være så dræbende kedelige udenpå?
Hvis de vil begynde at sælge ure til EU og USA skal de have fat i nogle nye designere. Stram op Seiko!!
Svar
#6
kristofferJ Skrev:Utroligt fede ure indeni, men hvorfor skal de være så dræbende kedelige udenpå?
Hvis de vil begynde at sælge ure til EU og USA skal de have fat i nogle nye designere. Stram op Seiko!!
Jeg er enig. Designet er lidt kedeligt, men for dem, der ønsker yderst deskreation er det jo sagen. Men mange af modellerne ligner hinanden synes jeg.
VH
Nicholas
Svar
#7
kristofferJ Skrev:Stram op Seiko!!
Næppe!
De omtalte Seiko klokker henvender sig ikke til dig eller dine jævnaldrende, men til voksne mænd der er vokset fra farvestrålende kæmper. Du er med andre ord slet ikke i målgruppen - det er Baun etc. til gengæld.
Cheers, Jesper
Svar
#8
Bare fordi man er over 50 betyder det da ikke man automatisk får dårlig smag, og kun vil gå med ure der ligner noget en revisor fra tarm har våde drømme om.
Designet ER røvkedeligt, og der findes da masser af ure målrettet til, og jeg citerer "Voksne mænd", der både er flotte og ikke behøver at have Goethes farvelære inkorporeret i designet.

BTW syntes du selv en 3536 er en farvestrålende kæmpe?
Svar
#9
De omtalte Seiko GS har samme målgruppe som eksempelvis Rolex DateJust i form & stil.
Folk der ønsker noget smartere indenfor disse to brands, vælger f.eks. Seiko MarineMaster 300 eller Rolex DeepSea.
Dét er da ikke så indviklet!
Cheers, Jesper
Svar
#10
Design er en smags sag. Jeg finder urene veldesignede, klassiske og smukke.

På verdensplan et det vistnok ure i lignende design der sælges flest af. Nu har "de fleste" jo ikke nødvendigvis ret, men det har urnørder heller ikke nødvendigvis. Mon ikke Seiko kender Deres kunder og ved hvad de vil have?

VH Baun
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)