Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
kristofferJ Skrev:Jeg har læst det mange steder, men her er der en gut der har regnet på det, med tal og det hele:D
http://forums.watchuseek.com/f2/sigh-myt...10734.html
lille uddrag: Citat:So, the actual pressure increase on the gaskets of a watch being towed at 50 kph at 300 meters is not going to be the 1 atm we calculated as the dynamic pressure, but will depend on the where the gaskets are in relation to the flow lines and how many turns the fluid must make to get to them.
Han regner også på nogle andre myter, meget sjovt
Jeg skiver lige svar til dig i en egen tråd, ellers drukner mit ur jo
•
Svar: 2,792
Tråde: 143
Modtaget Likes: 126 i 62 svar
Givet Likes: 22
Tilmeldt: Dec 2011
Jeg syntes elementær fysisk forståelse og logik siger, at trykket umuligt kan blive forhøjet f.eks. 30 gange, ved bevægelse ved så lave hastigheder.
Tryk fungere jo også på den måde, at det kun kan trykke imod den retning uret bevæges, og for at gummipakningen skal trykkes på skal den være fritlagt. Sådan et ur har jeg stadig til gode at se:D
Grunden til at man ikke tester i bevægelse er jo bare at det ville blive alt for bøvlet, og det er, som man kan læse, ikke nogen helt nem størelse at regne på.
Egentlig er jeg pænt ligeglad, da mit ur er rated til 2km <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
•
Svar: 3,915
Tråde: 143
Modtaget Likes: 174 i 126 svar
Givet Likes: 25
Tilmeldt: Apr 2004
Citat:Hvor har du det fra?? Når du trækker armen gennem vand, ex med kronen forrest - flytter du vand, der ex. på 30 meter vejer MEGET og det gør en STOR forskel i forhold til at holde uret i ro. Det er da dokumenteret masser af gange. Selv på 1 meter betyder det noget, men under ex 20 atm betyder det meget.
Lige præcist, noble navnebroder.
Hvis du dykker, ved du det, - hvem ikke har ødelagt et (billigt) ur eller to under vandet af ren nysgerrighed ? <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> .
Men pyt med de her empiriske optagelser.
Det hele er fysik og både kan regnes og er regnet ud adskillige gange.
Måske den gode Torben Geodoc kunne droppe et guldkorn eller to omkring emnet... ?
Hilsen - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  )
•
Svar: 2,792
Tråde: 143
Modtaget Likes: 126 i 62 svar
Givet Likes: 22
Tilmeldt: Dec 2011
Så fordi du har et dykkerbevis ved du ligepludselig en masse om hydrofysik. At du har ødelagt et billigt ur har ikke så meget med sagen at gøre i mine øjne, nok mere at du har været for nærig med dine ure <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
•
Svar: 6,129
Tråde: 559
Modtaget Likes: 151 i 91 svar
Givet Likes: 29
Tilmeldt: Apr 2008
Til lykke med fangsten, John  Fin historie og et godt design oven i et smukt værk  Bær uret i godt helbred
De venligste hilsner, John
•
Svar: 2,535
Tråde: 210
Modtaget Likes: 2 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Tillykke tillykke John. Det må være fedt at have fået uret hjem, nu hvor du har kigget efter den længe! Og godt gået af Jon, han har vist et øje på hver finger!
Og hvor er den da flot, jeg har aldrig set den før! Glæder mig til at se der irl. Måske skal der snart kaldes til mini gtg!
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Speedy Skrev:Tillykke tillykke John. Det må være fedt at have fået uret hjem, nu hvor du har kigget efter den længe! Og godt gået af Jon, han har vist et øje på hver finger!
Og hvor er den da flot, jeg har aldrig set den før! Glæder mig til at se der irl. Måske skal der snart kaldes til mini gtg!
ja det kunne vel ske - jeg ku som være frisk nok - har jo haft et før - lad mig se

vh
•
Svar: 8,471
Tråde: 469
Modtaget Likes: 60 i 31 svar
Givet Likes: 18
Tilmeldt: Dec 2011
Ahhhhh .... det smager dejligt for øjnene.
Det er da et herligt design og værk og historien er jo bare super. Det er da ure som det der giver Vintage interessen næring. Tænk at man kan finde et så herligt ur - og få sådan en oplevelse med. Det er jo netop det der gør Vintage mere spændende. Man kan ikke bare gå ind i en butik og købe.
Super lækkert.
vh Baun
•
Svar: 1,772
Tråde: 299
Modtaget Likes: 51 i 38 svar
Givet Likes: 27
Tilmeldt: Dec 2011
Super flot!
Stort tillykke med fundet, det ser virkeligt velholdt ud, og med masser af historie. Det er fedt at finde sådan et ur, og ventetiden med at få det hjem er ulidelig....
Mvh.
Thomas
Vintage Omega, herreure, lommeure og stopure
•
Svar: 3,915
Tråde: 143
Modtaget Likes: 174 i 126 svar
Givet Likes: 25
Tilmeldt: Apr 2004
Citat:Så fordi du har et dykkerbevis ved du ligepludselig en masse om hydrofysik.
Nøøh... kendskab til hydrofysik kommer ikke med en Padi Open Water, man tager i 2 dage i Sharm El Sheik, men man bliver dus med mange sjove ting, når man arbejder årvis som instruktør...
Og - absolut før nærigt, fattigt og fyld med respekt for finmekanik for at ødelægge / prøve grænser med et dyrt ur <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Den enkle version af testbane for urenes vandtæthed i hydrofysisk forstand er at placere et (valgfrit billigt eller dyrt) ur i en lille, godt fastgjort nylonnetpåse, som holder det ca. 10 cm ovenpå en vandfyldt køkkenblænderens blade. Brug en saltvandsblanding som simulerer havvandet (varierende procentdel), tryk på start og se... Sjovt nok, Casio G-Shock, Citizen Pingo og Suunto ser ud at holde... Og, desværre, jeg kan ikke fortælle hvor mange bar vandtrykket opnår - beror lidt på hvorvidt blanderen er en Braun, Kenwood eller Melissa <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Peace and stuff - John
PS. Back to track; Hannova, hvilke (andre) variationer Aquastar kommer i ?
Findes den i simpelt dykkerversion uden chronofunktioner (som vintage) for menneskepenge ? (og - hvad er prisen af grisen når vi taler om din skønne chrono ? Det kan ikke være upassende at spørge i det her tilfælle...?)
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  )
•
|