Seiko Black Shogun
#1
Så fik jeg endelig min Black Shogun hjem Icon_e_biggrin

Modellens officielle betegnelse er SBDC007. Uret afløser Prospex Samurai´erne i Seikos lineup, og bl.a. pga dette "slægtskab", samt materialevalget af titanium/brightz/diashield, som gør uret utrolig ridsefast, så er kælenavnet for modellen blevet Shogun.

Uret drives af Seikos 6R15 automatic værk med 50 timers gangreserve og hack and wind funktion. Det er et dejligt værk, som leverer god præcision lige ud af æsken, og som også er både robust og meget lidt servicerkævende.

Shogun´en har en utrolig høj finish, hvor der er blevet plads til en smuk børstning og skarpe kanter, som er krydret med nogle flotte blanke slibninger. Uret har en signeret krone, 120 kliks lynette og et let buet Hardlex glas. Som altid hos Seiko, så får man en god lume for sine penge.

Der hvor uret virkelig skiller sig ud fra mængden, er når det kommer på håndleddet. Størrelsen er som en Sumo, men det sidder langt bedre og er utrolig behageligt at gå med, bl.a. pga den lave vægt på 113 gram med samtlige led monteret. Lænken har den helt rette bredde med sine 22mm, den har solide led hele vejen og der er også blevet plads til en diver extension. Lænken er naturligvis en tre-fold lænke med lås og trykknapudløser. Led og kasse er den bedste helhed, som jeg endnu har oplevet hos Seiko, hvis vi har bærekomfort som ypperste parameter at måle efter.

Modellen har haft sine "fjender" bland Seikoholikere. Dette skyldes, at Seiko med denne models lancering satte priserne op, så Shogun´en retailede til det dobbelte af en Sumo. Modellen har ikke haft mange fortalere, og jeg vil faktisk påstå, at dette skyldes den direkte sammenligning med Sumo´en. Personligt, synes jeg, at man i dette ur får langt mere ur, end i en Sumo, da uret jo bl.a. er fremstillet i et dyrere materiale og også til dels er bedre finisheret. Jeg kan dog sagtens forstå kritikken, men når man lige hæver sig op i et mere overordnet perspektiv, så har vi stadig med et ur at gøre, som koster langt under det, som sammenlignelige modeller fra andre fabrikanter ville kunne præstere. Det er naturligvis min dybt subjektive påstand, men dog baseret på erfaringer med en del Seiko ure, efterhånden Icon_e_wink

Billederne kan ses i stor størrelse, hvis du klikker på billedet, og åbner vinduet i fuld skærm.

İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage

På standard Z22 gummirem
İmage
De venligste hilsner, John
Svar
#2
Tillykke JoePete Icon_smil
flot model

Hvor vigtigt er "hack and wind funktion" for kvaliteten af værket? Hvor de billigere har denne kan de dyrere også manuelt trækkes op eller?
Med venlig hilsen
Hans Jørgen
------
There comes a time in the affairs of man when he must take the bull by the tail and face the situation.
W. C. Fields
Svar
#3
I de billigere modeller, hvor 7S26 værket - eller en afart heraf - er funktioner som kroneoptræk og stopning af sekundviseren sparet væk. De skal rystes igang og sekundviseren kan så holdes stille ved at dreje kronene, hvis man ønsker at uret skal stillet helt præcist. Fra og med 6R15 værkerne, som er at betegne som mid-end-level værker hos Seiko, får man hack and wind og 50 timers gangreserve. Værkerne sidder i modeller, som prismæssigt starter ved 3 DKK og går op til ca. 8000 DKK. De 7S26 baserede automatic værker sidder i ure, som prismæssigt starter ved 500 DKK og så går opad. I den højere ende af Seikos automatic værker ligger de 9S55 baserede - med familie - som alle har en højere BpH rate, startende ved 28800 og gående op til 36600. Disse værker har andre teknologier indeholdt.

Fælles for alle Seikos værker er, at de alle er inhouse værker, fremstillet af Seiko selv. Skulle man sammenligne med den schweiziske ur-industri, så ville jeg hævde, at 7S26 værket - og dens "fætrer" - ikke har en pendant, da schweizerne ikke producerer automatic værker i denne priskategori. 6R15 kan vel sammenlignes ETA 2824 værker, men har dog en bedre gangreserve og er inhouse produktion. De rigtig gode automatiske værker fra Seiko er svære at indplacere, da de er inhouse, samlingen pågår i hånden og Seiko udvikler ofte på værkerne, så de løbende forbedres.

Hans Jørgen, hvis du er brændt totalt lun på Grand Seiko, så mener jeg faktisk, at Stefan (Molle) har en til salg på TTT. Vær dog opmærksom på, at Grand Seiko´erne ofte er holdt i den klassisk japanske dress størrelse, som er 36mm i diameter. Der er dog også lavet 40mm Grand Seiko dress ure, og i diver afdelingen kan du naturligvis få nogle større modeller end de førnævnte.
De venligste hilsner, John
Svar
#4
Tillykke Tillykke! Icon_e_biggrin Synes finishen ser super "knivskarp" ud ...kurverne på kassen er helt suveræne ...spillet mellem kanter og kurver, og børstet/blankt. Synes godt man kan fornemme at vi læner os op af den højere mellemklasse af Seiko her. Virkelig lækkert - også valget af materiale.

Hold os lige opdaterede med kassens evne til at modstå ridser, og værkets præcision Icon_e_wink
Svar
#5
Tak skal du ha´, Claus Icon_e_smile Finishen imponerer også mig, og jeg synes, du har helt ret i, at man her tydeligt kan mærke, at man befinder sig i den øverste del af Seikos mellemklasse Icon_e_wink Jeg skal nok komme med lidt updates på værkets præcision, men hvad angår brugsspor, så håber jeg ikke, at der bliver noget at berette Icon_e_wink Icon_razz
De venligste hilsner, John
Svar
#6
Ser rigtig flot ud, John !! Der kan ikke været tvivl om, at man får rigtig meget ur for pengene, når man køber Seiko !

Hvor befinder vi os henne, rent prismæssigt - hvis du ikke har noget imod at oplyse det ?
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#7
Som nyt kan uret kun købes i Japan. Der medfølger både lænke og gummirem til uret. Med told og moms betalt, koster uret lige under 8000 DKK. Jeg købte mit brugt, og sparede 2000 DKK ifht nypris. Når man påtænker materiale, finish og værk, så synes jeg, at pengene er givet godt ud Icon_e_smile Uret placerer sig prismæssigt mellem Sumo og MM300: Sumoen koster det halve af Black Shogun og MM300 koster det dobbelte - målt på nypriser.
De venligste hilsner, John
Svar
#8
Den ser godt nok flot ud!
Tilykke med den lille ny:D

Vh
Svar
#9
Hej John...tillykke med din ny klokke...der er da lumen for alle pengene! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar
#10
Tillykke med uret John. Jeg troede at det var mindre end et Sumo med sine 42 mm i diameter. Sumoen er beskrevet som værende 45 mm flere steder på nettet, men jeg kan se på c-watch at Sumoen er opgivet til 42 mm. Er der lavet en ny og mindre version af Sumoen?? Icon_e_confused <!-- s:? --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_confused.gif" alt=":?" title="Confused" /><!-- s:? -->
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)