Two tone og guld
#11
Kristofferj Skrev:Lige meget hvor mange filmstjerner der går med et guld rolex, vil det altid skrige "SE MIG"

Men hvis man syntes det er fedt fred være med det <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Jeg ville nappe et i stål any day Icon_drinks

Det samme kan man desværre sige om et hvilket som helst ur (dog nyere og moderne) i guld. Icon_e_smile Jeg forventer heller ikke positiv feedback på et af mine kommende køb (læs: guldur), men mit behov skyldes snarere et ønske om variation i samlingen. Og jeg er sikker på at andre personer med ''guld i hånd'' (oprindeligt: ''guld i mund'') har det på samme måde. Charlie Sheen er jo f.eks. en ''big shot'', men hans samling af ure til en værdi af ca. 5.6 mio. dollars skyldes næppe dårlig selvtillid.
Svar
#12
Er det signal værdien, farve kombinationen, prisen eller noget helt andet der får nogen til at holde sig fra disse referencer?
Personligt har prisen naturligvis noget at skulle have sagt, men tidligere synes jeg guld/stål kombinationen var lidt morfar agtigt, og det er så det der overrasker mig lidt nu, at jeg synes de to afbillede i starten af tråden er ganske fede.
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#13
Det var heller ikke lige mig for få år siden.
Men efterhånden som min urinteresse har udviklet sig, er jeg også blevet mere og mere til det.
Ingen tvivl om at det aldrig ville kunne være mit eneste ur. (men hvem kan også nøjes med et ur Icon_rolleyes )

Ikke engang 40 og allerede morfar Icon_e_surprised
Svar
#14
KlausM Skrev:Er det signal værdien, farve kombinationen, prisen eller noget helt andet der får nogen til at holde sig fra disse referencer?
Personligt har prisen naturligvis noget at skulle have sagt, men tidligere synes jeg guld/stål kombinationen var lidt morfar agtigt, og det er så det der overrasker mig lidt nu, at jeg synes de to afbillede i starten af tråden er ganske fede.
Mvh
Klaus

Jeg har det på samme måde.

Dog stadig ikke nok til at jeg er klar til at købe et TT - guld Rolex. Et hel guld Rolex bliver nok altid et for stort spring for mig, men et TT af den nye GMT Master II ser faktisk ret lækkert ur. Men det vil for mig så være et dress ur, som jeg kun ville bruge til visse lejligheder...
vh Hans Henrik
Svar
#15
Det kræver lidt mod men det kunne være fedt at få prøvet.
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#16
Jeg ville intet problem have med at gå med en hel guld Rolex når lejligheden passede
men som Kim siger ikke som det eneste ur.
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
Svar
#17
Jeg må også indrømme at TT tiltaler mig rigtigt meget. Er helt vild med Sub 16613 LB. Den smukkeste Sub ever IMO.
__________________________
De bedste hilsner
Lars Slettegaard

Omega Seamaster Diver 300 M

Casio G-shock
Seiko 5 
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)