Ny rem?
#1
Hej
Jeg er den lykkelige ejer af et pam 221, men jeg kunne godt tænke mig at sætte en læderrem på
i stedet for lænken. Da jeg købte uret, mener jeg at "de" sagde at man ikke kunne udskifte lænken på
en pam 221, passer det?
Hvis det kan lade sig gøre, så kunne jeg godt tænke mig en lidt "rå" læderrem, men hvem laver disse?
På forhånd tak!
Svar
#2
Du kan godt sætte en læderrem på uret. Der findes et hav af remme til Panerai. Du skal bare sikre dig at remmene er 24 mm i breden. Jeg har flere forskellige remme liggende hvis du er interesseret.

Tjek her og scrol i bund:
[url]"http://vintageure.dk/desktopdefault.aspx?tabindex=6&tabid=79" onclick="window.open(this.href);return false;">http://vintageure.dk/desktopdefault.asp ... 6&tabid=79[/url]

/Mads
Svar
#3
Paneristi.com og så ind under deres "accessories corner" så kommer du aldrig til at kigge andre steder efter remme. Der er flere tusinde forskellige, lige fra de simple "håndsyede" (maskinsyning fra Asien) til luksusremme syet of møbelpolstrere og saddelmagere og af læder med en længere og finere historie end den Oldenborgske slægt. Priserne løber fra 100kr - mange tusinde.
Svar
#4
Tak for hjælpen!
Gad vide hvorfor forhandleren fortalte mig den historie med, at
man ikke kan skifte kæden til rem?
Svar
#5
BONO Skrev:Tak for hjælpen!
Gad vide hvorfor forhandleren fortalte mig den historie med, at
man ikke kan skifte kæden til rem?

Fordi han var uvidende. Men generelt anbefaler de også at man kommer til dem for at få skiftet rem og kun bruger de officielle (OEM) - begge dele er fine ideer man så langt fra påkrævet.
Svar
#6
Hvor er uret købt? Jeg er ked af at sige det, men ikke alle ekspedienter er lige kompetente og ofte kræver det også god bred viden, at kunne svarer på ALLE spørgsmål på samtlige mærker og modeller i butik-sortimentet. Jeg har hørt masser af sjove historier, når jeg i div. butikker har overhørt potentielle købere spørge ind til de ure de har kig på Icon_e_wink Hvad gør man ikke for at sælge et ur?! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

/Mads
Svar
#7
Jeg købte uret i Italien, så de burde da vide lidt om det!
Nu er jeg bare glad for, at kunne montere en læder rem på klokken, og gerne en i vegetabilsk læder der patinere med tiden. Nogle gode billeder eller links ville være dejligt! (har kigget på dine remme "Mads" og måske henvender jeg mig inden længe!
Svar
#8
Hej

Prøv eventuelt <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.heroic18.com" onclick="window.open(this.href);return false;">www.heroic18.com</a><!-- w -->

MVH Peter
İmage
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)