Nigeriabrev bliver ikke mindre morsomme af oversætning
#1
Den her har de nok google oversat.

Citat:Kæreste,

Jeg er at indføre mig selv som Fru Geraldine Gerald den eneste datter af sent Chief og Fru Martins Gerald. Min far var en meget velhavende Coccoa købmand i Abidjan, den økonomiske kapital i Elfenbenskysten, min far var forgiftet til døden ved sin forretningsforbindelser i et af deres udflugter på forretningsrejse. Min mor døde da jeg var en baby, og siden da min far tog mig så speciel. Før død af min far i november 2007 i et privat hospital her i Abidjan han hemmeligt kaldte mig på hans seng side og fortalte mig, at han er beløbet Syv millioner fem hundrede tusinde Forenede stat Dollars ($ US7.5M) tilbage i fast / midlertidig konto i et af de primære bank her i Abidjan, at han brugte mit navn som sin eneste datter for de pårørende i deponering af fonden. Han forklarede også mig, at det var på grund af denne rigdom, at han var forgiftet af hans forretningsforbindelser. At på grund af den uophørlige politiske krise i landet og for at undgå været dræbe af sine fjender Jeg vil søge for en udenlandsk partner i et land, mit valg, hvor jeg vil overføre disse penge og bruge det til investeringsformål, såsom fast ejendom eller hotel management .

Please, jeg er ærligt søger din hjælp på følgende måder:

(1) At give en bankkonto, som dette beløb vil blive overført til:

(2) at tjene som en vogter af denne fond, da jeg stadig er en lille pige:

(3) For at gøre ordningen for mig at komme over til dit land for yderligere min uddannelse og også at sikre en opholdstilladelse i dit land
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#2
Det er fan'me fredags-humor Hannover! Det er lige før jeg bliver ked af, at jeg har et så effektivt spam-filter, som jeg har.

Klasse Icon_mrgreen Icon_mrgreen Icon_mrgreen

/Bjørn.
Svar
#3
Tak for et tidligt lørdags-grin .... Icon_e_biggrin
De venligste hilsner, John
Svar
#4
Det mest komiske er at der er nogle som hopper på det der. Icon_e_surprised
Casio DW5600
Omega Seamaster Cosmic
Rolex 16600
Rolex 16610LV
Svar
#5
Ha ha ha..det er da klart det er lidt ubehjælpeligt...brevskriveren er jo "...stadig en lille pige..."!!!
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar
#6
JohnFyn Skrev:Ha ha ha..det er da klart det er lidt ubehjælpeligt...brevskriveren er jo "...stadig en lille pige..."!!!
Jo -. og det på trods af at hun beskriver sig selv som frue:
Fra: Fru Geraldine Gerald
Abidjan, Elfenbenskysten
Vestafrika.
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)