Hvor bør jeg lede efter Submariner?
#1
Hejsa!

Har I nogen gode råd til hvor jeg bør lede, hvis jeg er ude efter et brugt Rolex Submariner i stedet for mit seamaster 300M? Har ikke ubegrænset budget, så er naturligvis ude efter at finde den bedste handel. Browser dagligt på dba, vintageure, dreamwatch, urvaerket osv., men kunne jo være, at I inkarnerede kendere kunne hjælpe yderligere :) På forhånd tak fra en "urtosse under opsejling".

Mvh. Jon
/ JH
Svar
#2
Hej Jon.
Velkommen til.
Du har fat i de rigtige sites men kan suppleres med timegeeks og chrono24 samt den engelske TZ-UK. De to sidst nævnte kræver at du har mod på at handle over nettet hvilket som oftest ikke er noget problem hvis man ser sig lidt for.
God jagt Icon_e_biggrin1
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#3
Klaus har dækket dig godt ind.

På TZ-UK.com dukker der tit fornuftige tilbud op, men der er en ulempe.
Man skal være oprettet bruger OG have mindst 50 indlæg på forummet, før man får adgang til salgsdelen. Og 250 indlæg, hvis man vil skrive derinde.

Du kunne også oprette bytte annoncer forskellige steder. Herinder under Køb/Salg, på Timegeeks.dk m.m.
Held og lykke med jagten Icon_e_wink
Svar
#4
Prøv også Mads Gjødesen på http://www.timetowatch.dk
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar
#5
rolexforums.com :D dog er de fleste trusted sellers fra US. Men der er nogle af dem som er indenfor EU.
Svar
#6
I would buy in Denmark there are loads of them for sale no risk involved.And there is not a lot to save by buying on the net.I think Rolex prices in Denmark compare with prices in most other countries. Willy
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk Icon_smil
Svar
#7
Hej

Jeg skylder en tak for jeres svar og undskylder det først kommer nu.

Jeg købte kort tid efter et 16610 ved Mads på timetowatch, og jeg har først nu læst jeres svar. Siden da er det blevet til flere ure, så jeg sidder godt og grundigt i urtosse-suppedasen, er jeg bange for Icon_love


Håber vi tales ved på forumet igen - De bedste hilsner,
Jon
/ JH
Svar
#8
Ja det er noget slemt noget at være havnet i.
Hvad med et par billeder af dit "nye" ur og måske også af de tilkomne?
Mvh
Klaus
Mvh Klaus
Svar
#9
jlhansen Skrev:Hej

Jeg skylder en tak for jeres svar og undskylder det først kommer nu.

Jeg købte kort tid efter et 16610 ved Mads på timetowatch, og jeg har først nu læst jeres svar. Siden da er det blevet til flere ure, så jeg sidder godt og grundigt i urtosse-suppedasen, er jeg bange for Icon_love


Håber vi tales ved på forumet igen - De bedste hilsner,
Jon

Fortæl fortæl??

Hvilke ure?
Billeder!!!
Icon_popcorn
/SK
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)