Endnu en hyldest...
#11
Citat:Synes bare personligt, at det bliver lidt for meget med den legen politi.
My man, Torben !
Lige her er det ikke spørgsmål om hvor grænsen så går - det må enhver gøre op med sig selv.
Det drejer sig om en irriterende ny holdning som så i videreførte sammenhæng giver accept for at producerer "stikkertelefonnumrer" man kan netop melde sine naboer om sort arbejde, mystiske besøg af (sikkert) suspekte individer, evt. narkohandel, terrorisme og kommer efter dig.
Det er meget et spørgsmål om det, hvilken slags samfund vi selv vil leve i i den nære fremtid.
Jeg savner ikke nogle skolemestrer, socialtanter eller parkeringsvakter som "for mit eget bedste" fortæller mig hvad er godt for mig og hvad er forbudt og hvad jeg burde acceptere og ikke acceptere som et gyldigt medlem af samfundet.
Stinker lidt af Østtyskland...
Henrik Dahl sagde at hvis det i DDR ville have gået lidt bedre, ville det have lignet Danmark idag <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Lige in casu går grænsen for mig her: Meld kopi, hvis du synes, men at fortælle at man gør det sender - IMHO - nogle lidt uheldige signaler.
Ingen køber en kopi fra DBA og bliver snydt... køberne ved godt at det er en kopi, de får. Jeg kunne personligt godt leve med salg af fakes hvis man bare siger i annoncen at den er en kopi.
Nyd lørdagen !
John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#12
Tio Malo Skrev:Lige her er det ikke spørgsmål om hvor grænsen så går - det må enhver gøre op med sig selv.

Ingen køber en kopi fra DBA og bliver snydt... køberne ved godt at det er en kopi, de får. Jeg kunne personligt godt leve med salg af fakes hvis man bare siger i annoncen at den er en kopi.
Nyd lørdagen !
John
Ja da med sol. Jeg ved ikke om jeg kan være enig i at enhver må afgøre hvor grænsen går - så kan man jo sætte ribben højt, og så er forsikringssvindel måske med der hvor den er OK.
Grænsen sættes af loven, og så er det ens moral, eller skræk for at blive opdaget, som afgør hvad man bryder. På det lave niveau som køb af fake taske, køre 20 km for hurtigt eller stikke naboens ven kontanter for nye fliser i indkørslen, tror jeg mange er med. Jeg synes bare ikke man i skrift skal rose eller bagatellisere det.

Stikker er jo et hadeord fra krigens tid, og jeg melder heller ikke naboen for det sorte hvis det var der, og meldte jeg et eller andet jeg syntes var for groft, reklamerede jeg som heller ikke med det, men jeg kan godt forestille mig anmeldelse af massivt bedrag af den ene eller anden art.

Salg af kopier er vel lovligt mener jeg, fra privat til privat, eller tager jeg fejl? (I UK er det jo helt lovlilgt at kopiere æget og svanen i detaljer og sælge i store butikker) Det kan så være sådan at DBA og andre ikke vil ha det for at undgå bøvlet, men personligt er jeg bimlende ligeglad med om nogen går med fake det ene eller andet

Enig at at hvis noget er kopi eller fake må man som sælger i alle fald TYDELIGT gøre opmærksom på det - men ikke enig i at ingen snydes over DBA og ikke tænker over det er fake, men senere skuffes, Jeg kender en ung som faldt i for en PH bordlampe, som lignede, men absolut ikke var PH

Samfundet blir besværligt med alt for mange regler og love, men heller ikke godt overladt totalt til den enkeltes beslutning om hvad man må eller ikke må.
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)