Svar: 1,401
Tråde: 60
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
Jeg har det sådan, at jeg helst vil have et spritnyt ur. MEN, jeg kan jo også godt lide vintage.
Mit seneste urkøb, Explorer 39 mm var brugt da jeg købte det, men uden brugspor, en som tydeligvis har ejet det i en kort periode og fortrudt sit køb. Det havde jeg ingen problemer med og prisen var helt fin (læs: stor besparelse ifht, sprit nyt). Den tidligere ejer har taget kantstensafskrivningen for mig <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Jeg kunne rigtigt godt tænke mig en Sub med blå skive i two tone (model 16613). Når jeg skal ud og finde sådan en, vil jeg tænke meget over, hvordan den ser ud indeni for jeg kan jo kun bedømme uret på ydersiden. Her skal jeg have en sagkyndig med på banen, NÅR jeg engang for bestemt mig. At jeg skal have en på et tidspunkt er dog HELT sikkert!
__________________________
De bedste hilsner
Lars Slettegaard
Omega Seamaster Diver 300 M
Casio G-shock
Seiko 5
•
Svar: 339
Tråde: 25
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2012
ift uret ville jeg helst ha papirer fra DK dernæst EU , men er nok for nærig til at betale ekstra for dem , så kan jeg få det verificeret , køber jeg det uanset land
(Men som med alt andet fx speedbåde og andet grej , synes jeg det er hamrende træls at lægge 19% i moms i fx tyskland for at kunne spare de 6% op til den danske moms , det må kunne gøres bedre! parentessen kom fordi det nok var et sidespor)
•
Svar: 7,823
Tråde: 363
Modtaget Likes: 2,356 i 1,337 svar
Givet Likes: 1,828
Tilmeldt: Dec 2011
2 ting "slår" mig i denne afstemning
1 så mange som er helt ligeglad med hvor uret stammer fra fra
2 mængden af anonyme stemmer
Men det er meget interessant at se hvor folk står.
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
•
Svar: 339
Tråde: 25
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2012
anonyme stemmer ? forklar mig lige hvad og hvordan man gør det til anonyme og ikke anonyme

det er ikke det hele jeg har fået fat i .
•
Svar: 4,199
Tråde: 300
Modtaget Likes: 603 i 381 svar
Givet Likes: 562
Tilmeldt: Dec 2011
Does not matter at all for me . Condition is everything . Willy
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk
•