Svar: 5,259
Tråde: 72
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Jeg har tidligere prøvet at finde en sådan liste men uden held og blot en masse spørgsmål rigere. Såvidt jeg ved findes der ikke nogen opdateret liste over Omegas serie nr. (som ses på værket). De eneste jeg har kunnet finde går kun til 1998. End ikke på Omegas egen hjemmeside er den nyere:
[url]"http://www.omegawatches.com/cu_vintage/img/movement.pdf">http://www.omegawatches.com/cu_vintage/img/movement.pdf[/url]
Så med mindre uret er ældre end 1998 bliver det svært at fastlægge ud fra dets serienummer på værket. Hvorfor der ikke findes en opdateret liste aner jeg ikke. Men jeg er bange for at der er sket et eller andet med numrene omkring 1998/99. Jeg ved at Omega idag har serie nr. på kassen, og at det nr. pt. ligger omkring 78-79 mio. for nye ure. Men jeg har ikke kunnet finde nogen liste med disse case numbers.
Det stemmer slet ikke overens med den eksisterende liste (som godt nok er movement numbers), hvor det let kan gennemskues at Omega ca. producerer 500.000 ure/årligt. Dermed burde et ur fra 2006 have et nr. omkring 62 mio.
Er serie nr. på kasse og værk forskelligt? Og hvorfor da det? Hvorfor blev 52 mio. ikke brugt?
Jeg er ikke Omega freak, og jeg mistede derfor interessen inden jeg nåede til bunds i sagen. Men jeg håber da et par af jer vintage/Omega nørder kan hjælpe her.
Mads Gjødesen
•
Svar: 94
Tråde: 37
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2006
Jeg fandt dette spørgsmål og svar på:
[url]"http://www.clubspeedmaster.com/questions.htm#unidirectional_bezel">http://www.clubspeedmaster.com/question ... onal_bezel[/url]
SP:
The serial number on my Omega is xx,xxx,xxx can anyone tell me when it was made?
SV:
Email Omega via their web page at <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.Omega.ch">www.Omega.ch</a><!-- w -->, and click the "Contact Us" button, then send a message to the after sales department, they have all the records on your watch.
Håber det hjælper
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Omegas liste går mig bekendt kun til 1998.
Jeg tror ikke Omega vintage service længere tager konkrete spørgsmål med henvisning til værk eller kasse numre, man får auto svar om at der er så mange spøgrsmål at man pt (i mere end 1 år til nu) har måtte indstille servicen.
Ure fra før 1998 kan man bruge Omegas serienummer liste for - MEN uret kan godt have ligget i en forretning en del tid, så det er ikke tegn på hvornår det er solgt til slutkunden
vh John
•