Svar: 253
Tråde: 6
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2014
[attachment=0]<!-- ia0 -->GIROXA 004.jpg<!-- ia0 -->[/attachment][attachment=1]<!-- ia1 -->GIROXA 003.jpg<!-- ia1 -->[/attachment][attachment=2]<!-- ia2 -->GIROXA 001.jpg<!-- ia2 -->[/attachment]
Det er slet ikke et ur der normalt ville få den opmærksomhed jeg har givet det. Designet er typisk for tiden og kvaliteten er helt i top selvom der ikke er et kendt navn på skiven. Jeg har leget med dynamisk afvejning i 6 positioner og differencen ligger nu indenfor 3 sec.
I tresserne-halvfjerdserne var der ikke en urgrossist i Danmark der ikke tilbød et ur med dette værk solgt med skivemærke som f. eks. Candino, Awill, TVN, Belca, Genfa og mange flere. Det er en anden historie end de kendte mærker men det har opfyldt et stort behov som driftsikker og robust håndværkerklokke i flere generationer.
Hilsen
Per Nielsen
•
Svar: 916
Tråde: 168
Modtaget Likes: 81 i 49 svar
Givet Likes: 11
Tilmeldt: Jan 2013
Svar: 253
Tråde: 6
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2014
Dejligt ur Henry, det emmer jo af en lang historie.
Per Nielsen
•
Svar: 916
Tråde: 168
Modtaget Likes: 81 i 49 svar
Givet Likes: 11
Tilmeldt: Jan 2013
Per Nielsen Skrev:Dejligt ur Henry, det emmer jo af en lang historie.
Per Nielsen
Ja det gør det og den historie er blevet en del længere siden du skrev dette indlæg…..

men nu går det som en drøm...
•
Svar: 253
Tråde: 6
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2014
[attachment=0]<!-- ia0 -->1104570.jpg<!-- ia0 -->[/attachment]Har du set den Cricket på Kaplands Auktioner?
Per
•
Svar: 916
Tråde: 168
Modtaget Likes: 81 i 49 svar
Givet Likes: 11
Tilmeldt: Jan 2013
Per Nielsen Skrev:[attachment=0]<!-- ia0 -->1104570.jpg<!-- ia0 -->[/attachment]Har du set den Cricket på Kaplands Auktioner?
Per
Ja nu har jeg.

Det ser faktisk rigtig pænt ud, værket ser også pænt og rent ud med skruer der ikke er "voldet".
Det er med et af de første "cricket" værker (V-120) uden stødsikring… det frister lidt

Tak for hintet!
•
Svar: 253
Tråde: 6
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2014
Det er sjovt at lege med det usædvanlige. Denne Seiko 5 var totalt opslidt men med nye foringer i fjederhusbro, bundplade og to stk. i fjederhus, nyt/brugt kugleleje i rotor, stenleje i st. bundhjul fik det nyt liv. Jeg ved ikke hvordan designeren har set ud inden i sit hoved, men nogen skønhed er det bestemt ikke. Det kan så betyde at det ikke er mange der gemt denne rædsel for eftertiden og hvis det betyder at jeg er en af de eneste der ejer sådan en er det jo lidt sjovt. Jeg prøvede med Brauers rem og det er jo fantastisk som farven rammer den samme nyance. Satinslebet stålkasse er noget af det nemmeste at retablere, forholdsvis groft sandpapir til de dybe ridser, derpå finere og finere for til sidst at lave satin-overfladen med scotch-brite pudsesvamp (den grønne side af en køkkensvamp kan også bruges. Anstrengelserne mundede ud i et fantastisk gangresultat og et udseende næsten mint. Men døm selv

[attachment=0]<!-- ia0 -->Seiko 5a 001.jpg<!-- ia0 -->[/attachment][attachment=1]<!-- ia1 -->Seiko 5 004.jpg<!-- ia1 -->[/attachment][attachment=2]<!-- ia2 -->Seiko 5 001.jpg<!-- ia2 -->[/attachment]
P.N.
•