Altsaa lige et update.
Jeg var lidt i tvivl om, hvad slags rem der ville passe bedst. Havde proevet med noget i sort/orange, men farvetonen passede ikke til den roed-tone paa skiven. Har nu saet det her paa, moerkblaa lizard, som jeg allerede havde liggende, og som ikke rigtigt passede til det ur, som havde den paa. Det kan man vel leve med.
Jeg viser ikke vaerket - i ved jo godt hvordan en Valjoux 72(-6) i gul guld tone seer ud.
En ting er jeg ikke glad over - jeg havde lige aabnet den igen, og set at kolonne-hjulen mangler en tand. Det burde min uremager egentlig have set, saa han faar den lige tilbage. Reservedelen skal jeg dog foerst skaffe.
Og saa Valjoux 234, ogsaa med gul guld vaerk, jeg skal nok lave billeder af den...

Jeg har fundet ud, at skiven ogsaa blev leveret i blaa og sort, men det her er altsaa den hvide version, og jeg har efter en lille proeven frem og tilbage faaet en moerk brun rally rem paa.