Svar: 2
Tråde: 1
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2013
Hej, efter 1 måneds "kiggen rundt" her inde fik jeg endelig nosset mig sammen til at få oprettet en bruger.
Jeg har dog stadig til gode at købe mit første "rigtige" ur, og kan mærke at jeg snart er nød til at glemme fornuften for en stud, og endelig få køb det ur, drømme uret er nok et: Rolex 116613 LN :)
Men ville egentlig bare dele denne fede udsendelse jeg fandt på nettet forleden :)
[url]"http://www.dr.dk/tv/se/besat-af-keramik/besat-af-ure-3-7#!/00:00" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.dr.dk/tv/se/besat-af-keramik ... -7#!/00:00[/url]
Mvh. Vindahl
•
Svar: 1,620
Tråde: 89
Modtaget Likes: 8 i 6 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
Yep fed udsendelse - og velkommen herinde :-)
Har vel selv været her et års tid og mødt nogen af de andre brugere - alle super søde og altid hjælpsomme. Noget som har hjulpet mig rigtigt meget som ny indenfor ur samler verdenen
Anders
Rolex Explorer 2 ref 216570 - Victorinox Inox - Seiko Orange Monster - Citizen divemaster "Pingo" - Casio G-Shock GD-110-1ER - Omega De Ville 1969
•
Svar: 87
Tråde: 12
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: May 2012
Uden tvivl et underholdende program <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Men undre mig over, at de i programmet udtaler at urene bliver samlet i hånden?
Så vidt jeg er orienteret, så producerer bl.a. Rolex mere end 800.000 ure årligt, så det må da være begrænset hvor meget man kan nå at samle i hånden, hvis man skal nå at producere så mange ure årligt?
Håber nogle ligger inde med et godt svar på dette
•
Svar: 43
Tråde: 10
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 3
Tilmeldt: May 2012
Tak, Vindahl.
Superfint tv-program
•
Svar: 2
Tråde: 1
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2013
Tak :)
Ja Tc, det undrede også mig lidt med det de siger omkring de håndlavede ure..
•
Svar: 7,824
Tråde: 363
Modtaget Likes: 2,357 i 1,338 svar
Givet Likes: 1,829
Tilmeldt: Dec 2011
Mange mærker samler stort set intet i hånden i dag der iblandet også Rolex,
alene det antal af ure de laver hvert år siger en del om hvor meget maskiner er med "inde over"
men det lyder jo godt når det bliver fortalt især, i salgs afdelingen
Ure handler for producenterne om at fortælle en historie som betager en evt. ny kunde til at vælger præcis deres mærke,
og mennesker vil jo forføres, ellers et udmærket program uden de store nye infomationer, til min smag er der dog for meget paradiso over deltagerne.
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Vi skal nok ikke gøre det være end det er. Historien om den blinde mand der polerer broer hos Rolex med fingerene og har slidt fingeraftryk ned hører nok til i ha ha afdelingen idag, men der er stadigt hænder inde over samlingen af ure. Robotter der laver sådanne detaljer er dyre.
Meget laves i "stykker" hvor hver bro samles og sendes videre til næste bord, men at samle et ur for en rutineret person, tager ikke lang tid.
Jeg mener Tommy Munk ved et træf jeg var til i Frederiksberg samlede et Unita fra bar små stykker til færdigt ur på under 10 minutter - og han tog sig vist tid, da det blev kørt op på en storskærm via kamera, så vi alle blev klogere og han er godt nok urmager, men sad jo ikke med ursamling som rutine i det daglige
vh
•
Svar: 87
Tråde: 12
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: May 2012
Så hvor mange af delene til urene der bliver produceret i hånden, er på et minimum?
Synes ellers det er det modsatte producenterne giver udtryk for i deres reklamer, men alt andet ville jo også være utaktisk
Men er der nogle der kan sige noget om, præcist hvor meget på f.eks. et Sub eller Seamaster der er lavet i hånden?
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
TC Skrev:Så hvor mange af delene til urene der bliver produceret i hånden, er på et minimum?
Synes ellers det er det modsatte producenterne giver udtryk for i deres reklamer, men alt andet ville jo også være utaktisk
Men er der nogle der kan sige noget om, præcist hvor meget på f.eks. et Sub eller Seamaster der er lavet i hånden?
Delene overordnet er jo alle maskineprodukter - stansede pressede drejede osv. De billigste værker samles vel så efter megen lille efterbehandling - herunder hører sikkert 2824 i standard versionen - dog bliver tingene vil lige set lidt efter - men så har 2824 jo flere kvaliterer via elabore - som får lidt bedre dele og lidt mere håndfinish til elabore cosc. I standard base 2824 tror jeg ikke man kan tale om en eneste del der er produceret i hånden som sådan - men store dele af samlingen er lavet med hånd. Jeg tror heller ikke at dele i en alm. Rolex eller Omegaer lavet helt fra bunden i hånden, men derimod er der givet håndarbejde involveret i at sikre finish og kvalitet og i samling.
Går du over over Patek i den helt anden boldgade, så bliver hver enkelt del hånd-efterbearbejdet - blåning af skruer foregår efter den gamle metode, visere belægges i hånden. Naturligvis sidder de næppe med vaskeskind på hver en skrue, men generelt finisheres alle dele i rent håndarbejde på et ur i den klasse - og alt samles i hånden og testes - og testes.
vh
•