Svar: 4
Tråde: 2
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2010
Hej,
jeg har i mange år haft god gavn af mit Seiko sportsur som har tålt mange knubs, men nu har det måttet opgive ånden - pga rust... åbenbart har jeg ikke ofret penge nok ved batteriskift.
Det gav mig anledning til at finde et af de automatiske frem af gemmerne, et Eterna i stål som jeg ikker kender ret meget til, og er blevet nysgerrig efter at vide mere om.
Uret er købt brugt i Irak ca 1994, hvor mange var nødt til at sælge alle mulige ejendele for at klare sig. Sælger sagde det blev brugt af piloterne i Iraqi Airways, men jeg tænker det så burde have været mere avanceret, a la Breitling modellen brugt i deres luftvåben. Måske har det været for deres personale generelt, eller som eksklusiv reklamegave (grønt reklametryk på urskiven). Det har en KONTIKI stållænke, men er det mon originalt til modellen? Bag på kassen er der en lille kontur af en fisk, og tallene 605.1514.41.
Er der nogen som kender modellen, og måske også baggrunden for netop denne udgave? (fotos følger).
Fotos nu lagt op - skulle lige komprimeres først....!
Hm - fotos dukkede ikke op. Hvad gør jeg mon forkert?
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Kom endeligt med fotos - men det er formentlig et Eterna Kontiki som i alle fald blev brugt af militæret i Israel - som jo ikke er så langt fra Irak - men det er jo lidt et gæt uden gode fotos af for og bagside osv. Det skal så se ud noget i denne stil:
Der er tydeligvis lavet en ny limited edition version som jeg ved Peter Halse har (eller har haft) Det er - hvis det er det - et eftertragtet ur i originalen
vh
•
Svar: 537
Tråde: 34
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2012
mon ikke dit ur er et mere dresspræget af slagsen med noget der kunne minde om en datejustkrans? I givet fald er det ikke brugt af det irakiske militær, men var en af mange lignende ure, som Saddam Hussein plejede at forære sine politiske/diktaturiske støtter. I nedenstående link finder du et med identisk ref. nr. som dit. [url]"http://www.classicwatch.com/discus/messages/732/12900.html?1173226941" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.classicwatch.com/discus/mess ... 1173226941[/url]
•
Svar: 4
Tråde: 2
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2010
makita Skrev:mon ikke dit ur er et mere dresspræget af slagsen med noget der kunne minde om en datejustkrans? I givet fald er det ikke brugt af det irakiske militær, men var en af mange lignende ure, som Saddam Hussein plejede at forære sine politiske/diktaturiske støtter. I nedenstående link finder du et med identisk ref. nr. som dit. [url]"http://www.classicwatch.com/discus/messages/732/12900.html?1173226941" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.classicwatch.com/discus/mess ... 1173226941[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak for linket makita, det er præcis sådan et ur - bare i rent stål. Det er rart at se at Kontiki lænken tilsyneladende hører naturligt til uret, skal have fat i et ekstra led så det sidder naturligt.
Ligesom ejeren af 'Baath-uret' efterlyser en pris på uret, kunne jeg da godt tænke mig at høre hvad et 'Iraqi Airways' Eterna kunne være værd
Kan desværre ikke uploade billeder - jeg så en vejledning som gik ud på at man først skal uploade til en server, men det skulle vel ikke være nødvendigt, i alle andre fora jeg kender kan det gøres direkte fra harddisken på ens egen pc?
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Ja så er det jo ikke et egentligt militærur - og dermed ikke nær så dyrt som det jeg linkede til (som i hovedsagen kommer fra Irak)
Pris vil afhænge af standen. Hvis det var uret uden "reklametekst" på vil jeg tro prisen ville ligge omkring 250 Euro - måske 300 - Jeg tror reklameteksten kan trække ned, men også op hvis du finder en samler efter den slags. Den slags samlere findes, men jeg synes ikke de går til meget højere priser med de tekster - uanset det er til partiet, flyvåben eller til gæster i landet, f.eks med billede af Hussein på osv. men der kan være nogen herinde der bedre kender de priser.
vh
•
Svar: 2,424
Tråde: 158
Modtaget Likes: 161 i 80 svar
Givet Likes: 28
Tilmeldt: Sep 2007
På Kaplan's Auktion solgtes et tilsvarende 2006-03-04 - Her angives (ganske vist ikke helt dagsaktuelt) en størrelsesorden:
(klik billede for fuld størrelse)
Med venlig hilsen - Geodoc
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Udråbspris 2500 sek inkl. boks som jeg ikke går ud fra er med her - passer fint med ebay niveau 250 € så det er mok i det område. Af en eller anden grund trækker billedet på skiven ikke op generelt på ebay i alle fald, for det er samme prisniveau uden
Som jeg husker det er de med Eterna 1000 maskinen (lad os kalde den forgænger til ETA 2824 og derfor billigere end deres 3000 ure fra den tid. Jeg synes det er ret flotte kasser - og den riflede lunette er jo tidens, også i Rolex og Omega fra perioden
vh
•
Svar: 4
Tråde: 2
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2010
Tak for svarene - jeg forventer at bruge uret selv, det er jo et velfungerende og stilrent ur, som har en 'historie', og det var godt at få lidt mere at vide om det. Skulle jeg ønske noget anderledes, skulle det være at urskiven havde mere kontrast så det var lidt lettere at aflæse.
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
palleti Skrev:Tak for svarene - jeg forventer at bruge uret selv, det er jo et velfungerende og stilrent ur, som har en 'historie', og det var godt at få lidt mere at vide om det. Skulle jeg ønske noget anderledes, skulle det være at urskiven havde mere kontrast så det var lidt lettere at aflæse.
Rigtig god ide - Som du skriver, det har en historie som er sjov at fortælle, og du vil sikkert opleve det som et ur der bare går fint derudaf - ellers må det lige ha en rensning ved lejlighed. Hvis glasset er lidt ridset, er det nemt at pudse med f.eks. det man bruger til glaskeramik komfur rens eller sågar tandpasta
vh
•