12-01-2011, 10:01 PM
Kan nogen fortælle mig noget om dette Zodiac, feks. hvilket værk der er i og hvordan er/var Zodiac placeret som mærke, jeg vil gerne vide så meget som muligt om det.
|
Zodiac ?
|
|
12-01-2011, 10:01 PM
Kan nogen fortælle mig noget om dette Zodiac, feks. hvilket værk der er i og hvordan er/var Zodiac placeret som mærke, jeg vil gerne vide så meget som muligt om det.
12-01-2011, 10:06 PM
Der er nogle gode sider "derude" omkring Zodiac:
[url]"http://zodiacseawolf.bravehost.com/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://zodiacseawolf.bravehost.com/[/url] [url]"http://www.vintagezodiacs.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.vintagezodiacs.com/index.php[/url] De venligste hilsner, John
12-01-2011, 10:26 PM
Gode sider ja, men de siger ikke noget om hvilket værk der er i og giver ikke rigtigt noget billede af hvordan det er i forhold til andre.
12-01-2011, 11:12 PM
Hej.
Da du lige har hentet uret fra service havde det været smart om du havde fået urmageren til lige at skrive cal.nr. op, men jeg vil tro det er Zodiac cal 70, 11½''', svingningstal på 21600. Umiddelbart er det den eneste caliber der er lavet i automatik uden dato indtil 1972/1983, så det burde være mit bud, men svært at se - gætte ud fra en lukket kasse. Jeg må jo tilstå at jeg har en dum vane med bare at lukke urene op og så få den viden jeg skal bruge. Kan godt se det er lidt svært for ikke urmagere Så derfor spørg altid ved indlevering til service om det er muligt at få billeder eller beskrivelse af uret, evt. som mail, så kan man måske komme lidt videre i sin søgen.... Kvalitet.... hmmmm... lidt svært at sige men under Omega og over Tissot, og det kan man så blive ueninge om, men det er min personlige mening om det, der er nogle ting i deres automatikure jeg ikke er helt tilfreds med. Bl.a. første automatikhjul efterfjedehuset kan være mega meget slidt, kadraturstiften det sidder på kan være mega slidt og svær at skifte, kan ikke skaffes mere. Uanset alt det, et flot ur af den tid... Der er næppe noget i verden en mand ikke kan lave lidt dårligere, og sælge lidt billigere.
Den som alene ser på prisen, er denne mands lovlige bytte... John Rusel 1819-1900 Instagram: https://www.instagram.com/denrigtigeurmager/ Mvh Lars
12-01-2011, 11:57 PM
Der er lidt info om ur, værk, kasse osv på side 2 i det første link under "Sea Wolf features":
![]() Hvis du vil beskue værket, så må du jo have kassekniven frem, og så af med bagkassen De venligste hilsner, John
13-01-2011, 01:09 AM
Jeg har ikke rigtigt mod på selv at skille det ad, men god ide med en foto serie af et besøg hos urmageren, det tror jeg jeg vil gøre, når jeg får tid..
13-01-2011, 08:06 AM
Hej
[url]"http://www012.upp.so-net.ne.jp/hr-endo/watches3.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www012.upp.so-net.ne.jp/hr-endo/watches3.html[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; Der kan du se nederst på siden et billede af dit ur, men med dato også skriver han det er cal 70-72 hvilket er forkert dette ur er cal 72. Forskellen på 70 og 72 er netop at 72 har dato ellers er de identiske med hinanden. Det er dog muligt at der virkelig står 70-72, det vil så sige at basis er cal 70 og da det har komplikationen dato, er det en 72 Der er næppe noget i verden en mand ikke kan lave lidt dårligere, og sælge lidt billigere.
Den som alene ser på prisen, er denne mands lovlige bytte... John Rusel 1819-1900 Instagram: https://www.instagram.com/denrigtigeurmager/ Mvh Lars
13-01-2011, 11:47 AM
Et kig på Josephs hjemmeside.... gode billeder i hvert fald:
[url]"http://shop.joseph-watches.com/joseph/en/FMPro?-db=gaj.fp5&-format=index.html&-view" onclick="window.open(this.href);return false;">http://shop.joseph-watches.com/joseph/e ... html&-view[/url] led efter Zodiac Vh Baun Se min samling og profil
Profil Constellation Genéve Seamaster Øvrige Omegaer |
|
« Næst ældste | Næst nyeste »
|