Ærlige gamle ure - Vintage så det batter og bumper!
#11
Vildt nummer du har der Baun, og nemt at huske ihvertfald. Hos Lauritz har jeg 21868, et ciffer mindre end Jer, men jeg har også været kunde i maaange år Icon_e_biggrin
Det er jo altid svært med hensyn til ikke at byde over andre man kender. Men hvis begge gerne vil have en bestemt vare, er det selvfølgelig helt legitimt at byde over, nu har man så ihvertfald mulighed for at forhøre sig hos hinanden og måske finde ud af noget.

Mht min forespørgsel på Seikoen på Ebay, er det måske lidt noget andet. Man kan forestille sig at folk kan være bange for at spørge til et ur der aktuelt er på auktion, af fare for at andre får den ide også at byde - men man kan jo ikke forvente at få både råd og vejledning gratis og så forvente at andre holder sig væk hvis de også er interesserede, eller hvad? Men jeg er dig taknemmelig John for din etik, bare noget skidt at jeg sov i timen til sidst Icon_redface ! Den gik vist rimeligt billigt så vidt jeg husker!

God jagt og bydelyst, PS Baun fik du den 14 K Omega der sluttede idag?

Vh
Benny
Svar
#12
Baun Skrev:Jammen det gør vi da John, sætter konerne sammen, så render de vel heller ikke med de andre mænd!

vh Baun

Med sådan nogle mænd de koner har, render de da helt sikkert ikke med andre <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Icon_exclaim

Vh
Benny
Svar
#13
Hej Baun

Jeg var absolut meget godt tilfreds med den handel vi lavede og jeg håber på at vi kan lave flere af denne slags, det er jo altid rigtig godt når en kunde kommer med en manglende del til et projekt.

MVH Peter
Svar
#14
Hej Peter

Jeg har jo en flot "two tone" skive - som jeg mangler et ur - det er til ham der bød op til 6K for den på lauritz.... så du kan nok se at han må have sådan en!

Så har jeg jo også en Seamasterkasse til et 30 mm værk med central sekundviser...

og en smadret cal 342...

Nu håber jeg ikke du finder noget lusk i den sidste sending ure til verificering, de skulle jo gerne være ok!

Men jeg er også glad for handelen - og som du kan se præsenterer uret flot på fotos - på trods af alderstegnene på skiven - som sagt det gør urer autentisk - og stadig flot!

vh Baun
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)