Service af Citizen Pingo
#1
Mit Citizen Pingo, trænger virkelig til den store tur. Jeg har længe brugt uret som arbejdsur, men jeg bruger det ikke længere. Så jeg tænkte at få det fikset op og bruge det lidt igen.
Sekundviseren står forkert, ligesom den ikke kan stå ret op på 12 men er lidt ved siden af. Så jeg tror det måske skal skilles ad og justeres, kan man det med et quartz? Kan i anbefale en god urmager i københavnsområdet der ville kunne lave det?
Svar
#2
Jeg kigger lige med her, jeg har et ældre quartz ur på vej til mig som der også skal ses efter og trykprøves.
Svar
#3
Mon ikke Ivan [url]"http://svajts.com/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://svajts.com/[/url] gerne hjælper. Hans priser er bestemt konkurrence dygtig
Svar
#4
Kronos på Frederiksberg har arbejdet flere år for Citizen.
Sidst jeg var i hans forretning havde han selv et Pingo på.
Da et nyt kan købes for ca. kr. 2500,- , må serviceomkostningerne ses i den sammenhæng.
/
Kristen
Svar
#5
Fanner Skrev:Mit Citizen Pingo, trænger virkelig til den store tur. Jeg har længe brugt uret som arbejdsur, men jeg bruger det ikke længere. Så jeg tænkte at få det fikset op og bruge det lidt igen.
Sekundviseren står forkert, ligesom den ikke kan stå ret op på 12 men er lidt ved siden af. Så jeg tror det måske skal skilles ad og justeres, kan man det med et quartz? Kan i anbefale en god urmager i københavnsområdet der ville kunne lave det?

Hej

Quartz plejer man at kunne indstille sek viseren på, så prøv at tag fat i manualen. Hvis en viser har flyttet sig, er det nok nemmest at tage viseren af og sætte den tilbage hvor den hører til.

Krognos kan det med elektroniske ure, men et fuldt service og polering af et pingo er nok svært at retfærdiggøre rent økonomisk.

Martin
Svar
#6
Jeg prøver at smide det ned til Kronos og få en vurdering. Tak hjælpen
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)