Hvad betyder et urmærkes "Entry Level" for dig... og hvorfor
#11
Jens Skrev:
willy Skrev:Entry level means exactly that . It is the cheapest type of watches any brand sells . All brands except a few independent brands make entry level watches . Willy

Enig, men entry level rummer for mig også et element af, nu bevæger man sig ind i en verden, som man skal lære at kende og dygtiggøre sig indenfor. Godtnok kan alle med $$ nok erhverve sig og bære et Daytona Leopard, men derfra er der jo ingen vej videre Icon_cool . Hvis det nu var en guitar eller et kamera, så lægger man ud med en model som modsvarer det niveau, man selv er på, som kan inspirere og udfordre og vokse med en, men som ikke er det sidste, man køber.

Exit level må være det ur, din kære gamle bedstefar - på sit dødsleje - sælger til dig for 50$ (Woody Allen??)
Citat:
<!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Exit level could also be the watch you try on , and get a heart attack when the seller tells you the price . Willy

mvh Jens
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk Icon_smil
Svar
#12
Jeg prøver lige at formulere mig lidt mere præcist:

Jeg spørger ikke om hvad begrebet "Entry level" betyder....

Jeg spørger om hvad et bestemt mærkes "Entry level" betyder for dig.

Altså betyder det noget når du køber et ur til fx 100K af et eller andet mærke om mærkets Entry level er lavt eller højt - og horfor?


vh Baun
Svar
#13
Entry level, er vel det absolut billigste i det segment man vil ind i?

Mikael
Svar
#14
Jeg har altid fundet forholdet mellem bil og ur interessant.

Er der nogen der har et bud på hvilket ur Entry Level ur jeg havde i 2008, da jeg kørte i denne Entry Level bil:

İmage

İmage

En af de ting jeg satte stor pris på ved bilen var, at den selv kunne parkere samt Lane Keep Assist og adaptiv fartkontrol (sæt en ønsket hastighed, bilen køre denne fart hvis der er fri bane, men bremser ned hvis nogen trækker ud eller tilpasser hastigheden til den fart forankørende har. Når der er fri bane igen accelereres der op til den ønskede hastighed)

De bedste hilsner
BobT
Svar
#15
Mikael Lange Skrev:Entry level, er vel det absolut billigste i det segment man vil ind i?

Mikael

Ja, men det er ikke det jeg spørger om.

Lad mig komme med et konkret eksempel..

Rolex har et entry level omkring 30-40 K

Hvad ville det betyde hvis de fortsatte med samme ure, men også lavede 2 nye serier. En der startede ved 10 K og en der startede ved 20 K. Altså sænkede Entry Level for Rolex.

Hvad ville det betyde for Rolex mærke?.

Altså igen: Hvad betyder det for et mærke hvilket entry level det har?
vh Baun
Svar
#16
Entey Level er egentlig en underlig størrelse. Har det ikke kun betydning hvis det kun er mærket man går efter?

Bang & Olufsen har lanceret BeoPlay, er det deres Entry Level eller et sub brand? Samme kan man vel sige om Rolex og Tudor? Andre ville nok også mene at kun Rolex Oyster serien er rigtige Rolex. Jeg hører sjældent Rolex Cellini serien omtalt.

For mit ved kommende er Entry Level underordnet. Muligheden for stål frem for ædelmetal betyder mere, da jeg derved har råd til nogle af de ure med komplikation jeg gerne vil have.

Her er PP så et dårligt eksempel, da stål modellerne forsat ikke er markant billigere end ure i ædelmetal med samme værk og komplikationer.

JLC laver mange ure jeg gerne vil eje, muligheden for at få en ståludgave gør dem så mere overkommelig, men jeg vil ikke kendetegne dem som "Entry Level"

De bedste hilsner
BobT
Svar
#17
Mit yndlingsmærke IWC har i mange år haft Portofino-serien som entry level. Den har indtil sidste år ikke interesseret mig så meget p.g.a. ETA-værkerne og det IMHO lidt antikverede design.

I 2011 gav IWC Portofino-linien en ordentlig opgradering, så den nu fremstår såvel horologisk som designmæssig interessant.

Det har dog ingen betydning for min interesse for branded IWC. Det tidligere entry level niveau ødelagde ikke min interesse og glæde for Ingenieur og Portugueser-linierne.

Jeg vil tro, at prisforskellen på begynder-serierne og mærkernes hovedprodukter ikke må blive alt for stor. Det kunne formentlig trække et mærkes prestige ned.

JK
Svar
#18
Seiko laver inhouse klokker til 500 DKK, men jeg holder alligevel meget af f.eks. MM300 (som har både et spændende ophav og historie bag sin konstruktion), og jeg ville også super gerne i fremtiden eje en Grand Seiko, en Ananta (igen Icon_redface ) og/eller en fed Spring Drive klokke af en art Icon_e_smile

Seiko laver alt på deres klokker, uanset urets pris, og det finder jeg prisværdigt. Men medgivet: Seikos brede sortiment får dem til at kæmpe med "billigt-mærke" prædikatet Icon_redface Derfor kan de dog godt lave både interessante, gode, gedigne og nytænkende ure, værker og modeller, efter min mening Icon_e_wink Icon_e_biggrin

Hav en super god uge ALLESAMMEN *fester i sommer tøj smiley*

İmage
De venligste hilsner, John
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)