Kan det betale sig at restaurere dette ur?
#1
Hej med jer - det er første gang jeg skriver herinde - så pænt goddag Icon_e_wink

Min far fik sidst i 70'erne fat i det Seiko ur I ser på billedet. I dag er glasset temmeligt smadret og den ene viser er faldet af kronografen - men uret går stadigvæk som det skal.

Der er den pudsighed ved uret, at det viser ugedagene på dansk med Ø i lørdag og søndag - samt med alternativ mulighed for at få dagene på engelsk også.

Mit spørgsmål lyder - kan det betale sig at smide penge efter at få uret restaureret?

Jeg har egentlig ikke tænkt mig at skille mig af med det - men jeg vil heller ikke bruge flere penge på at få det lavet, end det er værd.

Nogen bud?

[attachment=0]<!-- ia0 -->seiko.jpg<!-- ia0 -->[/attachment]

/Peter Møller
Svar
#2
pmol Skrev:Hej med jer - det er første gang jeg skriver herinde - så pænt goddag Icon_e_wink
Pænt goddag Icon_e_smile
pmol Skrev:Jeg har egentlig ikke tænkt mig at skille mig af med det - men jeg vil heller ikke bruge flere penge på at få det lavet, end det er værd.

Nogen bud?

Mit bud er at der gemmer sig et 6138 værk bagi - men det kan du bekræfte ved at kigge på bagkassen.

Du skriver "...ikke bruge flere penge på at få det lavet, end det er værd..." - det vil højest sandsynligt blive tilfældet. Alt efter hvilken stand uret er i, skal du regne med at det løber op i 1-2.000.- kroner for at få det tilbage i hæderlig stand, og det er det ikke værd i brugtværdi - men spørgsmålet er hvad det er værd for dig?

Hvis du er heldig kan du finde en gammel Seiko med samme værk - i ordenlig stand - for måske 500.- - og så simpelthen få nærmeste urmager til at skifte værket over - men der er mange faktorer i en sådan operation - og det kan meget vel ende i hat og briller (og spild af penge).

Mit bedste bud er at kigge forbi en urmager (f.eks. Krognos), som gratis giver "reparationstilbud" imens du venter... så får du i hvert fald en idé om udgiften, og så kan du selv vægte mod affektionsværdi Icon_e_smile
Svar
#3
Hej Claus,

Tak for input - jeg tænkte nok, at det ikke var det store samlerobjekt.

Det vil nu alligevel være fedt at få det lavet, så jeg tror, jeg vil få det tjekket hos en urmager. Hellere det end at flytte værket - det gør mig ikke noget, at selve kassen har lidt patina.

/Peter
Svar
#4
Velkommen til forum, Peter Icon_e_wink

Dejlig vintage Seiko, som du der har fået fat i Icon_e_smile Dens officielle "navn" er 6138-3002. Du kan læse en lille smule om modellen her:

[url]"http://thewatchspotblog.com/?p=59" onclick="window.open(this.href);return false;">http://thewatchspotblog.com/?p=59[/url]

Med et nyt glas kommer du sikkert langt, og er du heldig, så skal chrono viseren blot "genmonteres". Er du uheldig, så skal der laves noget, og så bliver det vanskeligt, da Seiko ikke længere har reservedele til disse ure. Glasset kan du dog godt få fat i, da der er lavet aftermarket glas til en rimelig penge til denne model:

[url]"http://cgi.ebay.co.uk/SEIKO-CHRNGRPH-6138-WATCH-REPLACEMENT-GLASS-CRYSTAL-C25-/350240393072?pt=UK_Jewellery_Watches_WatchAccessories_SpareParts_SM&hash=item518bf44770" onclick="window.open(this.href);return false;">http://cgi.ebay.co.uk/SEIKO-CHRNGRPH-61 ... 518bf44770[/url]

Såvidt jeg lige husker, så er der imidlertid to forskellige typer glas til modellen, så jeg kan ikke garantere, at det, som jeg linker til, passer nøjagtigt på din. Glas prisen er dog ikke højere, synes jeg, end at man godt kan tage chancen - man kunne jo være heldig Icon_e_wink

Nu ved jeg ikke hvor i landet du bor, men jeg har flere gange fået lavet super godt arbejde hos Poul og Peter Halse i Horsens. Peter har flere gange været i stand til at finde dele til mine Seikøer, som ellers ikke kunne lokaliseres andre steder - så måske det er et forsøg værd Icon_e_biggrin

Alternativt, så kan modellen købes på bl.a. ebay for rimelige penge - men så har uret jo ikke den historie, som det du nu ejer Icon_e_wink

[url]"http://cgi.ebay.co.uk/RARE-VINTAGE-SEIKO-6138-3002-CHRONO-AUTOMATIC-EXCELLENT-/140468689133?pt=UK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL&hash=item20b49618ed" onclick="window.open(this.href);return false;">http://cgi.ebay.co.uk/RARE-VINTAGE-SEIK ... 20b49618ed[/url]
De venligste hilsner, John
Svar
#5
Hej John,

Tak for info - de glas er jo ikke ligefrem nogen stor udskrivning - så det prøver jeg. Icon_e_smile
Svar
#6
Hej

Uret kan sagtens laves, men køb glasset der hvor Joepete skriver, da det ikke længere kan skaffes originalt, og de glas som Joepete finder plejer at være på højde med de originale, og det sidste han kom med syntes jeg faktisk var bedre end det originale. Icon_e_surprised

MVH Peter
İmage
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)