Speedy MKII
#1
Goddag alle

Kan man umiddelbart lave et franken ur, ved at tage skive og værk fra et MKII over i en "alm" Speedy pro kasse ?

Blot for nysgerrighedens skyld.

På forhånd tak
Mvh
Guru13

____________________________________________________
"En mand med ét ur ved,
hvad klokken er.
En mand med to ure,
kan aldrig være sikker."
Svar
#2
Umiddelbart skulle det ikke give de store problemer. Værkerne er identiske og går også ud fra skivedimensionerne er de samme. Der kan muligvis være lidt modificerng omkring krone/optræk da kasserne jo ikke er identiske. Desuden ville det i mine øjne være synd og skam. Løsningen vil også blive dyrere end en alm. Speedy med mindre man ligger inde med delene.

/Mads
Svar
#3
Mads Gjødesen Skrev:Umiddelbart skulle det ikke give de store problemer. Værkerne er identiske og går også ud fra skivedimensionerne er de samme. Der kan muligvis være lidt modificerng omkring krone/optræk da kasserne jo ikke er identiske. Desuden ville det i mine øjne være synd og skam. Løsningen vil også blive dyrere end en alm. Speedy med mindre man ligger inde med delene.

/Mads

Tak for responsen.
Jeg kunne aldrig drømme om at gøre omtalte stunt.... er blot nysgerrig om hvorledes de to modeller er forskellige ud over kassen.
Mvh
Guru13

____________________________________________________
"En mand med ét ur ved,
hvad klokken er.
En mand med to ure,
kan aldrig være sikker."
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)