Urværk i Fortis B-42 Official Cosmonaut Titanium
#1
Hej

Første indlæg på et seriøst dansk forum, efter at have "rodet rundt" på diverse engelsksproget af slagsen.

Jeg har, derfor stillet et tilsvarende spørgsmål på en anden side (af den engelske slags), men ikke modtaget et kvalificeret svar Icon_e_surprised

Hvordan kan det være, at FORTIS har brugt Lemina 5100 urværket i deres B-42 Official Cosmonaut Titanium Edt.?

Jeg har svært ved at se formålet med dette (Ja, jeg ved det har et andet skive layout), eftersom FORTIS har haft en lang tradition med ETA 7750 urværket, samt benytter dette (modificeret udgave) i deres "top of the line" produkt - Alarm Chronograph. Icon_e_confused

Det er jo heller ikke sådan, at Lemina 5100 har en bedre kvalitet end ETA 7750 (så vidt jeg kan forstå på Peter og Mads Gjødesen)
Mvh
Charlie Kilo
Svar
#2
Hej

Det er fordi Lemania 5100 ikke laves mere, og at Fortis har fået fat i et parti værker der ikke laves mere derfor laver de en limited edition med Lemania 5100.

MVH Peter
Svar
#3
Jeg tror Peter har fat i noget. Fortis ønskede at differentiere uret lidt fra det alm. B42 og samtidig gøre LE-modellen mere eftertragtet. Lemania 5100 udgik ca. samme tidspunkt som uret blev lanceret. Desuden har Fortis en lang historie med 5100 værket, og derfor var det nærliggende at benytte dette som en slags afsluttende hyldest.

Men du har helt ret. Værket i sig selv er ikke et hak bedre end 7750. Men det er mere sjældent og det gør det måske lidt sjovere end det vidt udbredte 7750 som findes i samtlige automatic kronografer mellem 6-20.000 kr. Icon_rolleyes

/Mads
Svar
#4
Så vidt jeg husker, var det de sidste Lemania 5100 værker Fortis havde som de brugte til den limited edition på 500 stk.

De har jo før brugt dem i den tidligere Cosmonaut Chronograph.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)