Spørgsmål omkring Rolex Lænke - Fake or Not??
#1
Hej,
Jeg har for 1 måned siden købt en 1993 TT GMT II med Jubilee Bracelet herinde på vintageure (dog er serie-nummeret NXXXX - så uret er formentlig produceret i 1991).
Uret er netop kommet tilbage fra service ved Knud Pedersen og står utroligt flot (2400 alt inkl.).
Der er dog nogle uafklarede spørgsmål, som stadig nager mig.
Jeg læste i John E. Brozek's bog "The Rolex Report" og syntes da jeg læste afsnittet om aftermarket/fake lænker (p.107) at min TT lænke ikke så genuin ud. Det var udseendet af den såkaldte "Bracelet Clasp Hinge" der på min lænke ikke er fint afrundet som det hævdes at alle genuine er. Jeg konfronterede sælger som sagde at alt var 100% originalt og urmageren ved Knud Pedersen (aut. Rolex-værksted) sagde også at lænken var autentisk.
Jeg har stadig med skepsis studeret sagen og har set flere ældre ure med lænker af en version af "Bracelet Clasp Hinge" herinde på vintageure.dk som nævnte kilde anser for fake Icon_e_surprised .
Jeg ville gerne illustere med et par billeder, men det er tilsyneladende ikke muligt herinde med mindre man er computer-nørd Icon_cry.

Kan nogen hjælpe...evt. også med at postere nogle billeder til illustration af mit problem.

På forhånd mange tak.
mvh Esben Buhl[/img]
Svar
#2
Billederne kan ses på :
[url]"http://www.watchuseek.com/links_2.htm">http://www.watchuseek.com/links_2.htm[/url]

under min postering.

mvh Esben Buhl

PS: billederne er fra ure til salg her på vintage ure - dog er de skåret til så man kun ser lænken - derfor ingen kildeangivelse (håber det er ok).
Svar
#3
Jeg kan ikke se billederne?

John B's bog er mangelfuld i bedste fald, og misledende i værste fald.

Mail mig billederne, så kigger jeg på det.

Mvh Morgan
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)