Urdebatten / Urforum
Reservedele Schwatz Group - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Alt det andet (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=78)
+--- Forum: Off topic (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=81)
+--- Tråd: Reservedele Schwatz Group (/showthread.php?tid=80820)



Reservedele Schwatz Group - P.N. - 11-01-2016

Jeg har tidligere påstået at der også i fremtiden vil være reservedele at finde på internettet. Jeg venter besøg af en amerikansk forhandler jeg har handlet med i mange år og han viser interesse i at købe 50 ure fra min samling af vintage-ure med henblik på videresalg som reservedele.
Det må jo betyde at han ser en mulighed for at sælge reservedele også i fremtiden. Hvis mit tilbud accepteres vil det blive til væsentlig højere priser. Icon_smil Han har jo ikke accepteret prisen endnu, men spændende bliver det.
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
Mvh.
P.N.


RE: Reservedele Schwatz Group - maclerche - 11-01-2016

Spændende…


RE: Reservedele Schwatz Group - whoa - 11-01-2016

For dælen al den plads du så får per! Men det kunne da godt lyde til ham ser muligheder i det så!

-whoa-


RE: Reservedele Schwatz Group - TDN - 11-01-2016

Med mindre de er skadede/defekte vil det da være synd at hugge dem op til dele.

De reservedels Omega'er jeg køber giver jeg mellem 500-1.000 kr. for og de har typisk ødelagt/dårlig skive eller grim kasse men brugbart urværk.

Så vis du vil sælger dine for de priser man kan finde et reservedelsur til på eBay m.v. for vil jeg da gerne snuppe de bedste for det jeg plejer at give for dem :-)

Mvh. Thomas


RE: Reservedele Schwatz Group - stenstrupigen - 11-01-2016

Interessant.

Ja brugte reservedel vil der nok altid være at finde.


RE: Reservedele Schwatz Group - P.N. - 11-01-2016

Whoa: ja der bliver plads til at begynde forfra. Det er jo jagten der er det mest spændende, ikke?
Thomas: Der er ikke nogle af mine ure der ikke fungerer, sagde urmageren, Icon_smil Nej jeg vil ikke sælge til de reservedelspriser vi to kender. Jeg tror til gengæld priserne vil stige væsentlig i fremtiden hvor købere som ham her vil være mere opmærksom på de kanaler der købes fra i dag, bl.a. E-Bay.
Jeg tror ikke min ven kommer til Danmark udelukkende for at se mine ure men kombinerer en Europa-ferie med muligheden for at gøre forretninger.

stenstrupigen: Jeg forventer ikke kanalerne tørrer ud i min tid Icon_smil 

Mvh.
P.N.