Urdebatten / Urforum
Datejust årgang 1997 herre - udskifting af skive - Århus - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Rolex og Tudor (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=68)
+--- Tråd: Datejust årgang 1997 herre - udskifting af skive - Århus (/showthread.php?tid=77771)



Datejust årgang 1997 herre - udskifting af skive - Århus - Golfer - 25-10-2012

Hej Tosser Icon_smil

jeg har et DateJust årgang 1997 herre model, som er begyndt at tabe lidt tid, så tænker det er tid for et service og i den forbindelse kunne jeg overveje at få skiftet skiven til en anden.

Knud Pedersen har pt 6ugers servicetid på et datejust og det synes jeg er lang tid at undvære sit smykke, ligeledes har jeg set nogle flotte skiver på en amerikansk hjemmeside og en sådan får jeg nok ikke aut lex forhandler til at installere.

mit spørgsmål er nu:

Hvor får jeg serviceret mit ur og evt skiftet min skive - gerne i nærheden af Århus

tak for hjælpen til jer alle


Re: Datejust årgang 1997 herre - udskifting af skive - Århus - Hedegaard - 25-10-2012

Giv Peter Halse (<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.poulshalse.dk" onclick="window.open(this.href);return false;">www.poulshalse.dk</a><!-- w -->) et ring, de har butik i Horsens og kan sikkert hjælpe dig Icon_e_biggrin - Tlf. 75 62 36 33


Re: Datejust årgang 1997 herre - udskifting af skive - Århus - Stenstrup - 25-10-2012

Jeg ved at for 2 år siden var servicetiden i Hong Kong på op til 5 måneder.

Men bortset fra det hvis skiven er orginal vil alle Autorizered Rolexforhandlere udskifte skiven.

Men Peter Halse er et supervalg, for selv om Knud Petersen måske nok giver 2 års international garenti på et nyservicceret ur, så er den garenti måske nok lidt overdrevent, og prisen ved Knud er sandsynligvis højere end ved Peter.



VH


Stenstrup