Urdebatten / Urforum
Seadweller på Chrono24 - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Rolex og Tudor (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=68)
+--- Tråd: Seadweller på Chrono24 (/showthread.php?tid=77503)



Seadweller på Chrono24 - Kimmo_phpbb3_import15787 - 26-07-2012

Jeg er faldet over dette Seadweller på Chrono24 men jeg er lidt i tvivl om, det står som originalt. Det er primært skiven jeg studser lidt over. Jeg har fået at vide at det er en glossy dial, samt at serienummeret er 8.xxx.xxx det skulle også være nyligt serviceret.

http://www.chrono24.dk/rolex/sea-dweller-ref-16660--id2078311.htm?man=rolex&modelId=49&showpage=&sortorder=5&urlSubpath=/rolex/sea-dweller--mod49.htm&models=49&manufacturerIds=221

Hvad siger I, ville i bakke ud?

VH
Kim


Re: Seadweller på Chrono24 - MortenKN - 26-07-2012

Hmmmm....Patinering af skive og visere passer ikke sammen så en af delene er skiftet. Skive og perle passer dog sammen. I dette tilfælde vil jeg gætte på at skiven er skiftet, da den ser mistænkelig meget gul ud for en 1984'er...Ydermere mener jeg man gik over till gloss dials med hvidguldsmarkeringer omkring 1983/84 og mig bekendt kan du ikke få en gloss skive uden hvidguldsmarkeringer - Og i øvrigt ser den nu også mere mat ud. Men ret mig endelig hvis jeg tager fejl...

Nederste højre horn ser satme heller ikke godt ud....

Der er flere ting der får mine alarmklokker til at ringe og så er den fra Italien, hvilket ikke gør det bedre IMHO...

Tror jeg ville finde noget andet, men jeg kan godt se at en Triple Six med B/P til 30K lyder besnærende. Men desværre er det jo oftest således at hvis noget lyder for godt til at være sandt, så er det det som regel også.


Re: Seadweller på Chrono24 - Kimmo_phpbb3_import15787 - 26-07-2012

Det er nøjagtigt de samme ting du nævner jeg er faldet over. Jeg har heller ikke kunne få det til at stemme overens, at der ikke er hvidgulds markeringer når der er tale om en glossy skive.

Jeg har spurgt nærmere ind til skiven, men om det svar jeg modtager svarer ovenens med sandheden, kan jeg kun gisne om.

Med hensyn til prisen, så har jeg også tænkmt at det er for godt til at være sandt, men nogen gange er det jo tilfældet - men du har ret oftest er det, det ikke.

Ville i øvrigt heller aldrig købe noget i Italien uden selv at hente det, så jeg har mulighed for at se uret inden jeg bestemmer mig. (har handlet i Italien før, med god erfaring).