Urdebatten / Urforum
Vintage GMT 1675 - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Rolex og Tudor (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=68)
+--- Tråd: Vintage GMT 1675 (/showthread.php?tid=77115)



Vintage GMT 1675 - henriksen - 04-04-2012

Kære forum,

Jeg har brug for lidt ekspert hjælp, da jeg har kig på et vintage GMT og ingen erfaring har med dette. Jeg er på udkig efter et ur fra 1976 og har nu fundet dette hos Amsterdam vintage watches.

Jeg har fået oplyst, at uret er 100 % originalt og alt er fra 1976 - pånær lænken. Er I enig i dette ?
Hvad synes i om standen ?
Kender I forhandleren ?
Hvordan vurderer i forholdet mellem pris/"kvalitet"?
Har tidligere haft en del forskellige nyere Rolex, som jeg jo nemt har kunne sælge såfremt jeg ville prøve noget nyt. Tanken med dette GMT er jo at have det i mange år - MEN skulle jeg nu blive træt at det - er det så til at sælge igen og tror i det er muligt at "holde pengene hjemme"?
Se link til uret:
[url]"http://amsterdamvintagewatches.com/pr/en/wristwatches/1317-rolex-gmt-master-1675.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://amsterdamvintagewatches.com/pr/e ... -1675.html[/url]

Mange hilsner
Thomas


Re: Vintage GMT 1675 - Mads Gjødesen - 09-04-2012

Lænken er original men måske blot af nyere dato, og dermed ikke den oprindelige. Kan dog ikke se om dette stemmer. Tjek koden i spændet som afslører alderen. Uret ser ok ud i standen, men prisen er alt for høj. Umiddelbart bør et "plain" 1675 ikke koste over 30 k. Timeviseren ser irret ud, hvilket vil irritere dig og en ny tritium, der matcher de andre samt skiven løber i 2.000 kr. og en masse bøvl med at finde en.

Du betaler en høj pris for at være på "årstalsjagt" her. Ville klart finde et andet. Kender ikke sælger.

/Mads