Urdebatten / Urforum
Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Omega (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=80)
+--- Tråd: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening (/showthread.php?tid=76913)

Sider: 1 2


Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - Joepete - 11-02-2012

Jeg har været så heldig, at jeg har fået chancen for at få den nye version af Omega PO hjem. Nedenfor følger min sammenligning af den ”nye” og ”gamle” version af uret - dybt subjektivt, så I andre er meget velkomne til at komme med Jeres iagttagelser og kommentarer. Tak.

Først vil jeg starte med at sige, at begge PO versioner er super velforarbejdede, efter min mening. Kassefinish, lænke, lume og hele udstrålingen ved de to ure oser af god kvalitet. Jeg har gode erfaringer med cal. 2500 værkets præcision, men på trods af det, betragter jeg cal. 8500 som et godt step op ad kvalitetsstigen. Det er et smukt værk, som man kan betragte gennem urets safir glas bagside. Selv om værket er super smukt, så siger man med glasbagsiden farvel til den fantastisk smukke Hippocampus bagkasse fra den tidligere version – og ældre Seamastere. Hvor glad jeg end er for glasbagsiden og cal. 8500, så ville jeg foretrække den faste bagkasse med Hippocampus. Det er dog ingen deal breaker for mig, og jeg nyder bestemt synet af det smukke cal. 8500.

İmage
İmage

Skiven på den nye version har fået en flot ensartet blank flade, og det ser super godt ud. På den nye version er der lidt ændringer i kardinal tallenes udformning, i visernes finish og ved selv markeringernes udformning og størrelse. Jeg kunne godt lide de ”åbne” 6- og 9-markeringer på den gamle version, men det er jo smag og behag. Ingen tvivl om, hos mig, at den nye version har flottere skive, viser og markeringsfinish.
Lynetten er super flot på den nye version. Den er dog også lidt mat i det, hvorfor den ikke passer så godt til skivens lidt blanke udtryk. Igen, så vil det være smag og behag, og medgivet, kvalitetsløftet fra den gamle lynette til den nye er ret stort – og helt på sin plads, for den gamle lynette var ikke noget at skrive hjem om, efter min mening. Den gamle lynettes look passer dog godt til dens skive, så alt i alt en fin helhed. Lynettens 120 klik er blevet bedre på den nye version, men de kunne næsten heller ikke andet ifht den gamle version.

İmage
İmage

Krone og helium escape krone på den nye version er super gode at betjene, da de er store og har gribevenlige riller. Endvidere er kronerne super smukt forarbejdet, med både børstet og blank finish, så her har modellen løftet sig betragteligt i kvalitetsniveau – selv om jeg stadig godt kan lide kronerne på den gamle version.

İmage
İmage

Claspen på den nye version er blevet kortere og mere enkel i looket. Det er dog stadig en ridse samler af format, men heldigvis er den ret let at gøre pæn igen.

Lænken er lækker, kraftig og med skruepins på den nye version, men den gamle lænke var også super lækker, synes jeg. Og jeg er stadig vild med den gamle lænkes afrundede følelse, når man stryger hånden hen over den. Den nye lænker er dog bedre som samlet helhed, så også her har Omega lige givet kvaliteten et nøk opad. Den gamle holder jeg dog stadig meget af Icon_e_wink

İmage

En af de ting, som jeg stadig holder meget af ved den gamle version er dens super gode bærekomfort. Af et stort ur at være, sidder det super tæt og godt til mit håndled. Det rutcher ikke omkring og det føles slet ikke, som om det vejer 222 gram at bære. Super godt gået Omega! Den nye version er højere og 8 gram tungere. Vægtfordelingen er ikke helt så god som på den gamle version, da horn til horn målene er en tand mindre, og fordi urets højde påvirker lidt i negativ retning. Når det er sagt, så er uret dog stadig rigtig rart at have om håndleddet, og det har en super god wrist presence, da lynette og skive tager sig super flot ud i forskelligt lys – flot spil i forskellige vinkler. Det havde den gamle version ikke.

İmage
İmage

Er den nye version så 10.000 DKK mere værd fra ny? Det vil jeg lade være op til den enkelte at vurdere, men et samlet helhedsindtryk af en højere kvalitet står jeg alligevel tilbage med ved den nye version, så det ville jeg hævde. Samtidig synes jeg, at man får utrolig meget ur for sine penge i den gamle version, og efter min mening, vil det ikke være at ”nøjes”, såfremt man vælger den gamle version – dertil er uret ganske enkelt for vellavet. Er man til de sidste små detaljer, og ikke mindst cal. 8500 værket, så skal man gå efter den nye version. Her er der kælet for det hele, og uret ER, efter min mening, en tand opad på stigen i forhold til den gamle.
Nyd Jeres weekend.


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - hannover_dk - 11-02-2012

8500 værket er i mine øjne i alle fald super. Jeg undrer mig måske lidt over, at Omega ikke har brugt samme finjusterbare clasp som på Ploprof
Er der safirglas på kransen som på ploprof eller hvad er indlæget af?

At det er et superflot ur kan jeg kun være enig i
vh


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - baun - 11-02-2012

Tak for en fin gennemgang John.

Jeg er meget spændt på on Omega for succes ud af at hæve niveauet - sådan helt generelt.

Om prisforskellen - svarende til et fin Certina Chronograf - kan retfærdiggøres bliver vist en smagssag, men som nogen nævner er det vel altid sådan at når der kommer en ny og bedre ville man hellere have den.....

undtagen når man er til vintage altså Icon_mrgreen

Personligt kunne jeg godt tænke mig at eje en af de nye Omegaer med cal 8500, men det ville nok blive en HV - eller andet mere dress like.

vh baun


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - Joepete - 11-02-2012

Ligesom du, John, så synes jeg også, at der burde have været "indarbejdet" microjustering i claspen på uret. Det har man gjort på Speedmaster Co-Axial modellen, så helt umuligt er det vel ikke for Omega. Speedy´en har jo ganske vist ikke diver extension, men det burde være muligt at løse tingene for Omega, så der tilføjes mocro justering.

Lynetten er, såvidt jeg ved, af keramisk materiale. Måske andre ved det med sikkerhed ?

Per, du har da helt ret i, at der ER en prisforskel, og hvorvidt den er berettiget, må hver enkelt jo vurdere med sig selv. Efter min mening får man super meget ur for sine penge i den oprindelige PO, men på den anden side, så mener jeg også, at cal. 8500, keramisk lynette og generel bedre forarbejdning gør, at kvaliteten på den nye version er en tand bedre end på den gamle version Icon_e_wink

Den nye version har blå lume på markeringer og time viser, imens lume perle og minut viser er grønne. Den gamle version har holdt lumen i grøn hele vejen rundt.

İmage


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - hannover_dk - 11-02-2012

Joepete Skrev:Ligesom du, John, så synes jeg også, at der burde have været "indarbejdet" microjustering i claspen på uret. Det har man gjort på Speedmaster Co-Axial modellen, så helt umuligt er det vel ikke for Omega. Speedy´en har jo ganske vist ikke diver extension, men det burde være muligt at løse tingene for Omega, så der tilføjes mocro justering.
Ploprof clasp er med diver extension og mikrojustering, så vist kan de det
vh


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - Joepete - 11-02-2012

PloProf´en har en lækker diver extension, John Icon_cool


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - Joepete - 12-02-2012

İmage


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - hannover_dk - 12-02-2012

Joepete Skrev:İmage
Næste gang skal du lige huske at stille skarpt <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - Joepete - 12-02-2012

Sorry, John ... ikke forstået Icon_question Icon_redface


Re: Ny PO og Gammel PO - en urtosses mening - hannover_dk - 12-02-2012

Joepete Skrev:Sorry, John ... ikke forstået Icon_question Icon_redface
IRONI - dit billeder er jo så knivhamrende skarpt at det sjældent er set bedre
vh