Urdebatten / Urforum
Citizen Bull head, hvad må det koste? - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Japanske mærker og micromærker (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=71)
+--- Tråd: Citizen Bull head, hvad må det koste? (/showthread.php?tid=76328)



Citizen Bull head, hvad må det koste? - synthesis - 19-09-2011

Hej jeg er ny på siden, har en interesse for ure men ikke millioner så holder mig til de mere alm. ure. Købte igår et bull head efter i lang tid at have kastet lange blikke efter et. Spørgsmålet er om jeg blev overivrig og betalte for meget.

İmage

Jeg er vild med skiven på uret, det skulle være i super stand efter sælgers udsagn og 100% orginalt. prisen var 1117kr alt incl.

Hvad syntes i, er jeg blevet tørret?


Re: Citizen Bull head, hvad må det koste? - Joepete - 19-09-2011

Velkommen til forum Icon_e_wink

Jeg er ikke Citizen Bullhead ekspert på nogen måder, men lige umiddelbart, så har jeg ikke tidligere set røde visere på en CB med guld skive. Det betyder dog ikke, at de ikke findes, eller at uret ikke har originale dele - det er blot min umiddelbare reaktion Icon_redface De mest almindelige versioner med guld skive har sort central sekundviser og hvide sub-dial-visere (så farverne matcher de sorte markeringer og den hvide skrift på sub-dials og datotal).

Kan du oplyse alle bagkassenumrene på uret - og gerne vise et godt og skarpt stort foto af bagkassen ? Så vil jeg forsøge at grave lidt i tingene.

Hvis du har et link til sælgers annonce kunne det også hjælpe Icon_e_wink


Re: Citizen Bull head, hvad må det koste? - synthesis - 19-09-2011

Tak for velkomst. Uret er ikke ankommet endnu, men vil tage billeder når det ankommer.


Re: Citizen Bull head, hvad må det koste? - Joepete - 19-09-2011

Har du et link til annoncen, der hvor du har købt uret? Det vil nok kunne give noget info.


Re: Citizen Bull head, hvad må det koste? - synthesis - 19-09-2011

Købt på Ebay: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220857947002#ht_915wt_924


Re: Citizen Bull head, hvad må det koste? - Joepete - 19-09-2011

Citizen Bullhead modellerne er meget populære. Dette har medført, at der i Østen fremstilles en lang række aftermarket dele til modellen, som f.eks. skiver og visere. Nogle CB´ere vil sandsynligvis være "flækket sammen" af dele fra forskellige Bullhead modeller og/eller være forsynet med aftermarket dele. Det er lidt historien, som vi også kender den fra f.eks. Seiko Bullhead og populære vintage Seiko dykkerure - desværre Icon_e_confusedPå nettet kan man finde "how to buy" guider for købe af Seiko Bullhead og Seiko 6309-7040/7049 ure, men desværre kan jeg ikke finde sådanne guides til CB modellerne. Det betyder, efter min mening, at man er på herrens mark, når man køber CB. Man må altså med sin egen kritiske sans vurdere, hvorvidt urets dele passer sammen. Er viserne f.eks. synligt nyere end resten af urets patina ellers antyder, ser skiven nærmest ny ud i forhold til urets alder osv.

Ovenstående er beskrevet ud fra mit eget "puristiske ståsted", hvor jeg foretrækker 100% originalt. Når der imidlertid ikke foreligger disse "how to buy" guides, vil jeg tillade mig at konkludere, at nogle er ligeglade med, hvorvidt uret er 100% originalt fra ende til anden, og i stedet måske foretrækker urene med aftermarket dele. Jeg har set CB´ere med lyserød skive, gul skive o.m.a. - prøv at søge efter modellen på ebay.com, så kan du se hvad jeg mener Icon_e_wink

Når ovenstående er sagt, så er der lavet et HAV af forskellige Citizen Bullhead modeller, og det kan måske være en af årsagerne til, at der ikke er lavet en fuldstændig oversigt over, hvordan de enkelte modeller ser ud. Her er f.eks. en model, som ifølge ejeren er købt med Citizen klistermærke på bagkassen, og som - ud over "guldet" på kassen - godt kunne ligne din:

[url]"http://forums.watchuseek.com/f21/my-citizen-bullhead-1972-a-433428.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://forums.watchuseek.com/f21/my-cit ... 33428.html[/url]

Ovenstående kunne tale FOR, at din model er original - men nogen garanti kan du desværre nok ikke endeligt få Icon_e_wink Skulle jeg give mit bud på uret, ud fra det ene billede (hvilket vil sige et meget usikkert bud), så vil jeg stadig hælde til, at uret er ægte, men at viserne er udskiftede. De ser mig noget nye ud, og "skriger" lidt ifht resten af urets brugsspor. Jeg kan dog sagtens tage fejl, vil jeg gerne understrege Icon_exclaim

Jeg ser frem til at høre din egen vurdering, og se flere billeder, når uret kommer hjem Icon_e_biggrin


Re: Citizen Bull head, hvad må det koste? - synthesis - 19-09-2011

tak for et meget uddybende svar, egenligt er jeg nok lidt ligeglad med om det er 100% originalt, bare det er pænt og virker 100%.

Kan mærke det bliver til et par stykker mere Citizen med tiden, de har lavet nogle lækre ure IMHO.