|
Alternativer til badeferien ? - Printviselig Version: +- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk) +-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77) +--- Forum: Panerai og Anonimo (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=72) +--- Tråd: Alternativer til badeferien ? (/showthread.php?tid=75989) Sider:
1
2
|
Alternativer til badeferien ? - Joepete - 05-07-2011 Panerai gummiremmene er for korte til mig, så jeg er igang med at forsøge at finde alternativer til læderremmene, i fald uret skal med på badeferie. Jeg er kun nået til Nato remmene, og selv om de godt kan gå, så er de ikke helt optimale ... Har I forslag ? Da jeg holder meget af at bruge min PAM på læderrem, vil jeg ikke ofre det store på en gummirem, så mit budget er max 500 DKK.
Re: Alternativer til badeferien ? - Mr. Korsbek! - 05-07-2011 Hey John Du skal da bare bade med læderremmen. Det har jeg altid gjort og noget jeg vil blive ved med at gøre....... Re: Alternativer til badeferien ? - Joepete - 05-07-2011 Ok. Jeg var ikke klar over, om remmen kunne holde til det ... Re: Alternativer til badeferien ? - Mr. Korsbek! - 05-07-2011 Hey Den vil selvfølgelig blive mere stiv i læderet, da det tørrer ud. Men godt med olie burde klare sagerne. Det hele afhænger jo også af hvor meget den skal være i vand. Et af problemerne med læder og vand er at remmen kan krympe ved hornene. Har dog aldrig selv været ude for det, men det er set. Re: Alternativer til badeferien ? - Mr. Korsbek! - 05-07-2011 Har du overvejet at købe en lang gummirem fra dem? Re: Alternativer til badeferien ? - bent540 - 05-07-2011 Joepete Skrev:Ok. Jeg var ikke klar over, om remmen kunne holde til det ... ja! jo mere jo bedre. ej fedt den grundigt til, lad den suge et par timer og tør så af med en ren klud. du kan også gøre den rent inden du smører ved at bruge terpentin men ikke for meget. stik evt en spids af en klud ned i flasken og lav små cirkler når du rengøre. man kan også sværte dem til præcis ligsom et par militærstøvler. og efter et stykke tid bliver det faktisk ret fedt at se på. (bare husk at få børstet grundigt bag efter eller kan det give sværtemærker på ærmet.) Re: Alternativer til badeferien ? - Mikael L._phpbb3_import15700 - 06-07-2011 De her Juchten-læder remme fra Rios (behandling der gør at de er meget modstandsdygtige over for vind og vejr), har jeg har haft nogle stykker af til de Panerais jeg har haft gennem tiderne. Meget robuste og super lækre spænder, ca. 450 kr. m. fragt...: [url]"http://www.watch-band-center.com/watchstrap-p2248h262s266-Watch-band-24mm-blac.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.watch-band-center.com/watchs ... -blac.html[/url]" onclick="window.open(this.href);return false; eller lidt håndlavet guf fra UK til ca. 550 kr. med fragt og standardspænde: [url]"http://www.toshi-straps.co.uk/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.toshi-straps.co.uk/index.html[/url] Mikael Re: Alternativer til badeferien ? - Mr. Tick - 06-07-2011 Jeg har et spørgsmål. Hvorfor har man behov for at have ur på i vandet? Re: Alternativer til badeferien ? - KimT - 06-07-2011 For at kunne se hvad klokken er Re: Alternativer til badeferien ? - Joepete - 06-07-2011 Så er tiden jo ikke andet end en armslængde væk, Faurschou |