Urdebatten / Urforum
New York - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Alt det andet (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=78)
+--- Forum: Off topic (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=81)
+--- Tråd: New York (/showthread.php?tid=75464)



New York - Lundmose - 05-03-2011

Hej Alle
Jeg står og skal til New York til sommer, og i den forbindelse skal ur-interessen naturligvis også leves ud.. Er der nogen som kender til butikker man som Ur-interesseret skal besøge. Såvel nye ure, som vintageure.?

Er der noget at hente ved at købe et ur "overthere" fremfor herhjemme, eller det så lille og ubetydelig en del at det kun skulle være for at have et minde fra turen?

Lundmose


Re: New York - bjorn_e58 - 07-03-2011

Disse manchetknapper blev købt hos en juveler i Rockefeller Center - så vidt jeg husker i underetagen. Jeg har desværre glemt navnet, men det var ikke en af de sædvanlige kædeforretninger, man ser i enhver shopping mall.

İmage

Jeg tror ikke, der er meget at hente rent prismæssigt på ure, især ikke når der kommer dansk moms m.v. oveni prisen.

/Bjørn.


Re: New York - hattrick - 11-03-2011

Der er en kæde der hedder Tourneau (sådan ca.), der har et par butikker derovre... jeg kan ikke lige huske hvor Icon_e_smile

De er AD'er af mange forskellige af de store, og havde mange af de nye modeller da jeg var derovre i '09.

Priserne er ikke særlig gode i forhold til herhjemme, når du som Bjørn skriver medregner de danske tillæg


Re: New York - bjorn_e58 - 11-03-2011

Jeg har været i Tourneau nogle steder i USA og jeg har aldrig været særligt imponeret af service niveauet og de har virket lidt bedre-vidende og howski-snowski på mig. Dette er naturligvis en meget personlig opfattelse, der ikke skal tages for mere end pålydende.

Stort set enhver shopping mall i USA har indtil flere ur-butikker, og min erfaring er, at det er langt rarere at besøge dem, der ikke er en del af en stor kæde.

Brugt/vintage forretninger synes jeg generelt er sværere at finde, men her taler jeg ikke specifikt New York, som jeg kun har besøgt en gang en lille uge.

/Bjørn.


Re: New York - madsjkk - 11-03-2011

Ellers kan jeg varmt anbefale Wempe på 5th Ave. Der er super god service og de giver også gode rabatter, hvis man virker interesseret nok. Endvidere gælder deres europæiske garanti, ligesom de kan lokkes til at sende uret over night til New Jersey, så du kan slippe for sales tax (som vist er ca. 11%).


Re: New York - Gooman - 11-03-2011

madsjkk Skrev:Ellers kan jeg varmt anbefale Wempe på 5th Ave. Der er super god service og de giver også gode rabatter, hvis man virker interesseret nok. Endvidere gælder deres europæiske garanti, ligesom de kan lokkes til at sende uret over night til New Jersey, så du kan slippe for sales tax (som vist er ca. 11%).

Sales tax i NY er 8.875%

Wempe på 5th Avenue er en super butik, men tjek ogsaa Tourneau som har 2-3 store butikker i NYC. Der finder du alt, Rolex, PP, AP Panerai, VC osv... de er virkelige værd at tjekke ud.
Der ligger bla. en 3 etagers Tourneau paa en side gade til 5th Ave.


Re: New York - Malte - 07-10-2011

Hvad med vintage-ure i New York? Er der nogen der har noget at byde ind med i forhold til det?

Forslag modtages med stor glæde Icon_e_biggrin

God weekend...