Urdebatten / Urforum
Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman (/showthread.php?tid=75110)



Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - KlausM - 15-12-2010

Schweitzisk/Portugesisk urbix.
Er der nogen der kender dem?
Mvh
Klaus


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - hannover_dk - 15-12-2010

Næh - ikke ud over handelsregistret. Deres hjemmeside ser ordentlig ud, men på negativsiden - hvis ikke det kan forhandles bort synes jeg man finder, at betaling skal ske ved overførsel og ikke via kreditkort, som ellers er almindeligt for sådanne virksomheder (men alt det kender du jo til Klaus) og
Det er øjensynligt ret nyetableret (medio 2010 som jeg hurtigt ser det) og ud over handel med luksusvarer (som bla.a ure) beskæftiger man sig med formueforvaltning og lån, handel med råstoffer o.l. (i andre selskaber i "koncernen" men det kan sagtens bare være noget man har valgt at ta med i registreringen, for at være dækket ind for fremtiden Icon_e_smile )
De burde nok ha en kreditkorts betalingsmulighed synes man?

http://www.handelsregister-ch.ch/c/CH0007586695/Fortiori_Family_Office_AG.cfm
vh


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - KimT - 16-12-2010

Ikke relevant for dit spørgsmål, men alligevel..........
Kigger du på den AP RC de har til salg Icon_question Icon_e_wink


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - KlausM - 16-12-2010

Det kunne godt være den RC Kim men de kan skaffe en sort Themes. Jeg er godt nok i tvivl om det skal være den ene eller den anden Icon_cool
@ John. På Moneyhouse.ch går firmaet tilbage til 2007.
Mvh
Klaus


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - hannover_dk - 16-12-2010

KlausM Skrev:@ John. På Moneyhouse.ch går firmaet tilbage til 2007.
Mvh
Klaus
korrekt - dog er det firma opløst, også iflg. moneyhouse - det kan ha med kontonsystemet at gøre, men vi har selv flyttet selskaber mellem kontoner i Schweiz, uden at opløsning af det ene og start af det andet var nødvendigt. Det står ikke voldsomt klart synes jeg under LAST xxx i moneyhouse - måske det bare er sådan at selskabet (fra 2007) det ene sted teoretisk blev nedlagt i forbindelse med flytningen, men det burde ikke være nødvendigt, og i handelsregistret burde det stå som 2007 stadigt så, men jeg er absolut ikke sikker
Du ser i alle fald i Moneyhouse - at der er tale om meget betydelige ændringer efteråret 2010:
Last three changes
10.11.2010
Change of name

10.11.2010
Change of name
Change of company head office
Amendments to the articles of association
Change of company purpose
Personnel changes
Changes in capital

09.08.2010
Change of company head office
Personnel changes

Hvis du i moneyhouse klikker på personnel changes får du bla.a.
Gemäss Erklärung des Verwaltungsrates vom 22.06.2010 untersteht die Gesellschaft keiner ordentlichen Revision und verzichtet auf eine eingeschränkte Revision. [Änderung nicht publikationspflichtiger Tatsachen].

People deleted or signatures revoked: Aeberli Treuhand AG, in Zürich, Revisionsstelle.

Som må betyde, at selskabet ikke genemfører fuld revision, men begrænset revision og deres Treuhand selskab fratræder

26/10 fratræder deres bestyrelsesformand Erni, Patrick, von Grosswangen, in Rothenburg (som ellers lige var indgået i August i år), og som ny indtræder: Shevchuk, Alexander, russischer Staatsangehöriger, in Kaliningrad (RU), Präsident des Verwaltungsrates

Det behøver slet ikke være et faresignal - men sammen med at de vist ikke tager kreditkort kan det være lidt irriterende med sådanne skift?

vh


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - Fætter Højben_phpbb3_import15816 - 16-12-2010

Det er fuldkommen normalt i luksus branchen (online) at man ikke tager kreditkort. Primært fordi bankerne ikke beskytter sælger ved svindel med kortet.

Mht. den aktuelle forhandler er der mig bekendt ikke nogen (seriøse) eksempler på folk der har handlet med dem. Deres priser meget lave. De er ikke med i nogen af de store branche organisationer (IWJG, WTA, etc) og der er mig bekendt ikke nogen der har hørt om dem før de begyndte at faldbyde deres varer på Watchnet og PuristsPro.

Om det er et scam ? Tjah... Prøv at send dem nogle penge og skriv tilbage her.

FH


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - Fætter Højben_phpbb3_import15816 - 16-12-2010

Mht. selskabsændringerne ligner det en overdragelse af et tomt shell selskab. Ikke at det nødvendigvis er dårligt....

FH


Re: Cabinotiers / Fortiori Resources AG / Max Aizelman - hannover_dk - 16-12-2010

Fætter Højben Skrev:Om det er et scam ? Tjah... Prøv at send dem nogle penge og skriv tilbage her.

FH
<!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->