Urdebatten / Urforum
Hmm... Vintage igen - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Hmm... Vintage igen (/showthread.php?tid=69444)



Hmm... Vintage igen - guru13 - 24-07-2008

Synes jeg oftere og oftere får købt vintage. Efter at have været igennem de fleste af de i Danmark gængse mærker på mellem stadiet, Rolex, Panerai, Omega osv. hvor standen har været ny eller næsten, er det vintage mine øjne falder på.

Men for pokker, det er bare SÅ meget sværere at få købt noget ordentligt vintage, der ikke er et franken ur eller med urorginale dele. Det koster ganske givet nogle lærepenge.

Og ja.... jeg glemmer hvergang hvordan de s.... billder lægges ind Icon_redface ..men med hannover_dk's hjælp er det så lige her Icon_e_biggrin Tak


İmage


- Speedy - 24-07-2008

FEDT ur, hvor meget står sådan et i og hvor var det fra?

Tillykke, det kan man kun gratulere med!


- guru13 - 24-07-2008

Speedy Skrev:FEDT ur, hvor meget står sådan et i og hvor var det fra?

Tillykke, det kan man kun gratulere med!

Tak Icon_e_smile
Det er købt i EU Icon_e_wink , kommer med den originale træboks. Det er et AS 1902-03 værk, som blev brugt mellem 1967 og 1971. Hvad prisen er, holder jeg for mig selv, da det ( som det plejer at være med mig) nok skal afsted igen. Men faktisk ikke så galt. Der er en lille ridse i glasset ved dato'en, måske jeg vil prøve om det er muligt at opdrive et nyt glas.

Historien bag lanceringen af denne model, synes jeg er rgitig spændende.. lavet til de amerikanske kamphelikopter piloter under Vietnam krigen.

Men det kræver lige noget tilvænning, at aflæse en skive med 24 timers visning... du skal både se på viserens placering samt hvilket tal den står ud for.


- Speedy - 24-07-2008

Super historie, fint med prisen Icon_e_wink

Hvad er diameteren?


- guru13 - 24-07-2008

Speedy Skrev:Super historie, fint med prisen Icon_e_wink

Hvad er diameteren?

Den "rigtige", eller originale, 36mm uden kroner, 39mm med. Den virker dog lidt størrere, nok pga. den brede bezel og de mange tal på skiven
De laver en større idag på både 42 og 46mm.
Men størrelsen passer mig perfekt, ligespm de Datejust's jeg har haft.


- Seamus_phpbb3_import15747 - 24-07-2008

Flot ur med æske og det hele, ser ud til at være et godt køb, tillykke med det.

Thomas


- Peter - 24-07-2008

Hej Guru13

Superfedt og originalt Glycine Airman.

MVH Peter


- hannover_dk - 24-07-2008

Du melder dig til hos photobucket.com (får ingen spam) - uploader - og kopierer den linie som hedder IMG under billedet (der er fire men vælg IMG - den kopierer sig bare du klikker på IMG linien) og sætter ind direkte her uden mere bøvl

Rigtig dejlig Glycine Airman - som ser absolut original og fin ud - jeg har altid syntes om den, og en dag køber jeg et hvis jeg finder det rigtige

vh


- Joepete - 24-07-2008

Det er et super flot Glycine ur - til lykke med det !