Urdebatten / Urforum
Endnu en 'dykkerklokke' til samlingen - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Endnu en 'dykkerklokke' til samlingen (/showthread.php?tid=67159)



Endnu en 'dykkerklokke' til samlingen - Mindspring - 20-07-2007

Auricoste Spirotechnique med et ganske ukompliceret ETA 2824-2.

Denne model blev benyttet af det franske frømandskorps i 90'erne.

Om den var afløseren for den franske marines ægteskab med Tudor Submariner er jeg usikker på, men det er en mulighed.

Tag Heuer, Dodane og DOXA har også lavet modeller med Spirotechnique logoet. I USA er Spirotechnique kendt som US diver (Aqualung)

Tag Heuers model har identisk udseende bortset fra fabikant-logo.

La Spirotechnique er et fransk firma som fremstiller dykkerudstyr. Opstod i 1940'erne, ifm. med et møde mellem ingeniøren Emille Gagnan og Jacques Cousteau hvor de diskuterede muligheden for at fremstille en regulator til dykkerbrug.

İmage


- hannover_dk - 20-07-2007

Flot eksemplar og god beskrivelse. Du har helt ret i ikke at tale dårligt om maskinen, og kasse og øvrigt er også OK efter det jeg har set personligt
By the way - er det fotograferingen der får markeringer og visere til at se helt hvide ud, eller har den den der Tritium grønne farve, og hvis de har, så skyd en gang til med kameraet Icon_e_biggrin

vh


- Larzovic - 20-07-2007

Leder selv efter TH udgaven. Det er et pisse fedt ur! Tillykke.

Hvor fandt du det henne?