Urdebatten / Urforum
Rengøring af rem - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Rengøring af rem (/showthread.php?tid=67104)



Rengøring af rem - HJunker - 01-07-2007

Kan nogen mon hjælpe mig her. Når et ur med krokodille/læder rem har været båret nogle dage i sommervarmen, synes jeg det trænger til en tur i vaskemaskinen. Men hvad gør i andre?. Der står jo da godt nok 5 ATM på uret, men at smide det i en balje sæbevand er nok lidt vovet?.


Desværre et problem. - Submersible - 01-07-2007

Jeg er derfor begyndt at benytte gummi eller kevlar remme på mine ure om sommeren. Det er dyrt i ødelagte remme.

Har ikke fundet et middel mod det. Men prøv at find nogle lækre silicone dykkerremme. De findes i forskellige typer og giver faktisk et klassisk ur et fedt look.

Så det var et alternativ svar på dit spørgsmål, fordi jeg ikke selv har fundet en løsning.

Torben


- Lars - 01-07-2007

Ja, undskyld, men nu er det sommer også har vi diskussionen igen. Min rem lugter hvad gør jeg.
Må indrømme at i mine øjne er det valg man gør, skind og fugt/sved er ikke de bedste ting for hinanden, de burde holdes adskilt, men så er det jo altså svært at bruge uret. Jeg har med godt resultat vasket mine remme kort i håndsæbe og lunkent vand, tørret dem i et håndklæde. Har også fået fortalt at læderplejemidler til møbler kunne bruges, men har ikke prøvet. Det er det der med kemien og vores hud? ? ? Håndsæben kan byttes ud med sæbespånevand giver lidt samme resultat, man får vasket sveden ud af remmen, har nu bedste resultat med håndsæben.
Skal siges at de dage hvor der er rigtig varmt, og jeg ved at jeg sveder ekstremt meget har jeg lænke-ur på.

Mvh Lars


Re: Rengøring af rem - Balleby - 01-07-2007

Jeg bruger remme fra Urban Jürgensen, der er der plast på bagsiden således remmen ikke suger sved.

Søren


Takker - HJunker - 03-07-2007

Tak for 3 gode råd. Jeg vil prøve dem alle Icon_e_biggrin
Men Balleby, er det behageligt at have plastic på indersiden af remmen?
MVH
Henrik


Re: Takker - Balleby - 03-07-2007

Hej Henrik

Det mærker du ikke, de er meget behagelige at have på.

Søren