Urdebatten / Urforum
Tritium hands - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Rolex og Tudor (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=68)
+--- Tråd: Tritium hands (/showthread.php?tid=67100)



Tritium hands - Claus L - 30-06-2007

Hej Forum,

Nu er det jo ikke længe siden luminova hands blev indført på markedet. Kan det tænkes, at visse forhandlere stadig ligger inde med tritium hands?

Claus


- kbkjeldsen - 30-06-2007

Hej Claus,

Jeg har fornylig forespugt hos Klarlund, da min sekundviser blev defekt, og de kunne oplyse, at de så det som umuligt at fremskaffe tririum hands hos AD's. De priser, de går for på diverse salgsfora vidner om det samme, så jeg tror, du skal være meget heldig, og have god tid til at ringe rundt, hvis det skal lykkes.


- Mads Gjødesen - 30-06-2007

Med lidt held kan du måske finde et sæt til cal. 3xxx værkerne hos en afsidesliggende RSC, men T-visere til cal. 15xx er "long gone" Icon_cry

Har også forhørt mig i det ganske danske land med både skive og visere. Men alt er væk. Så det er brugt markedet og her ved folk godt hvad skidtet skal koste.

/Mads


- Claus L - 02-07-2007

Mads Gjødesen Skrev:Med lidt held kan du måske finde et sæt til cal. 3xxx værkerne hos en afsidesliggende RSC, men T-visere til cal. 15xx er "long gone" Icon_cry

Har også forhørt mig i det ganske danske land med både skive og visere. Men alt er væk. Så det er brugt markedet og her ved folk godt hvad skidtet skal koste.

/Mads

Apropos sidstnævnte - så ja det ved de! Ifølge mine seneste erfaringer så får du intet under kr. 1500,- for et tritium sæt. Og det er ikke NOS!

CLaus


- Claus L - 02-07-2007

Claus L Skrev:
Mads Gjødesen Skrev:Med lidt held kan du måske finde et sæt til cal. 3xxx værkerne hos en afsidesliggende RSC, men T-visere til cal. 15xx er "long gone" Icon_cry

Har også forhørt mig i det ganske danske land med både skive og visere. Men alt er væk. Så det er brugt markedet og her ved folk godt hvad skidtet skal koste.

/Mads

Apropos sidstnævnte - så ja det ved de! Ifølge mine seneste erfaringer så får du intet under kr. 1500,- for et tritium sæt. Og det er ikke NOS!

CLaus

Jeg retter lige mig selv <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ....... de 1500 kroner hedder snarere 2000 kr!!

Claus


- Mads Gjødesen - 02-07-2007

Man får ikke et sæt flotte T-hands for under 2.000 kr. længere. Hverken til cal. 3xxx eller 15xx. Et sæt flotte T-hands til et 1680 eller 5513 koster nærmere 3.000 kr. hvis de er NOS.

/Mads


- Fortissimo - 05-07-2007

Hvorfor gik Rolex i grunden over til Luminova istedet for Tritium??.
Hvis nogen spørger mig,så synes jeg at Tritium er bedre end Luminova.Det lyser jo konstant om natten.Det gør Luminovaen på mit Explorer ikke Icon_e_confused.


- Larzovic - 05-07-2007

Jeg er nu ellers aldrig rigtig problemer med at læse tiden på mit sub 16800 som desvære har fået påmonteret luminova visere. Og mit blå Omega Seamaster lyser helt exeptionelt meget


- hannover_dk - 05-07-2007

Luminova skulle meget gerne lyse lige så godt som Tritium - og ikke nedbrydes lige så hurtigt.

Tritium er udgået, fordi det afgiverröntgen lignende stråler. De var mig bekendt ikke en trudsel mod brugerne, men mod de som arbejdede med det, fremstillede og påførte.

Den maksimale mængde tritium i anvendelse var 25 mCi (milliCurie)

Hvis der kun står T eller T 25 kan man oftest gå ud fra at producenten forklarer at de har anvendt det fulde max for at få bedst mulig selvlysende effekt i f.eks. dykkerure.
Står der T < 25 betyder det at der er brugt et eller andet - mindre end det maksimale.
Står der T swiss T - så indikerer det at både visere og skivemarkeringer er med tritium - eller swiss T, kun skive og T swiss, kun visere med tritium (i den rækkefølge TROR jeg det er)

Tritium lyser i sig selv uden extern lyskilde til påvirkning - derfor hele natten, men kun i relativt få år - så nedbrydes det og lyser ikke længere (tag 3 -4 år normalt) -MEN i tritiummet er normalt en vis mængde fosfor iblandet, og det lyser stadigt, men kun i relativt kort tid efter det har været påvirket af en ekstern lyskilde. Medens Tritiumen er effektiv, så medvirker forfor til en klar forstærkning af selve tritiums lys

Da det snart er nogle år siden der blev lavet visere og skiver med Tritium kan vi vel gå ud fra at der ikke er tritium visere tilbage som stadigt lyser hele natten - kun fosfor i halve hele minutter.

Det vil også gælde evt NOS visere med tritium - men til gengæld vil de kunne være originale og patinere på en måde som jeg og mange andre finde smukt.
Lidt sjovt at man kan synes om den der ædle patina som kendetegner et vintage ur - man er ikke ligeså begejstret for et let rustlag på en veteranbil <!-- s:? --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_confused.gif" alt=":?" title="Confused" /><!-- s:? -->