Urdebatten / Urforum
Rolex GMT - 2 spørgsmål til alle Rolex Petrolheads - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Rolex og Tudor (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=68)
+--- Tråd: Rolex GMT - 2 spørgsmål til alle Rolex Petrolheads (/showthread.php?tid=66492)



Rolex GMT - 2 spørgsmål til alle Rolex Petrolheads - Peder_phpbb3_import15712 - 14-02-2007

Var inde og kigge på Rolex nye website
Her så jeg, at den klassiske GMT Master II i stål (Ref. 16710) ikke omtales/afbilledes længere - jeg kan i hvert fald ikke finde den på "GMT Master II Home"
1. Skal Ref. 16710 udgå og erstattes af Ref. 116713 ? (som den nye model i stål/guld vistnok hedder)

Teksten på sitet siger ganske vist "...view a selection of GMT Master Models" mende plejer da at vise alle modellerne ... ?
Hvis det der vises på sitet p.t. udgør alle de varianter af GMT der produceres, må det jo så betyde, at man ikke længere kan købe en ny GMT i ren stål.. ?

2. Er det kun mig ikke er begejstret for de nye brilliant-besatte GMT Master modeller ?[/quote]


Re: Rolex GMT - 2 spørgsmål til alle Rolex Petrolheads - morgan - 14-02-2007

Rolex's website er ikke en parameter for at se om der kommer modificeringer til deres modeller.

På et tidspunkt kommer 16710 med samme modificeringer som 116718 og 116713, men der kan gå 3 uger eller 30 år. Rolex bevæger sig med samme hastighed som en gletcher, og det er temmeligt sikkert at Submariner modellerne får en facelift først.

Mht. de stenbesatte syntes personligt de er fede, men det er jo så et spørgsmål om smag.

morgan


- Peder_phpbb3_import15712 - 14-02-2007

Tak for svaret Icon_e_smile


- morgan - 15-02-2007

Icon_e_wink


- Peter - 17-02-2007

Hej

De stenbesatte sportsure er nok ikke modne til det danske marked endnu.

MVH Peter


- morgan - 17-02-2007

peter Skrev:Hej

De stenbesatte sportsure er nok ikke modne til det danske marked endnu.

MVH Peter

Jeg tror mere det er det danske marked der ikke er modent <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->

Husk på vi lever i et land hvor den absolut primære parameter for "success" er hvor god man er til at spare. Icon_e_biggrin

Morgan


eller - Mikael L._phpbb3_import15700 - 17-02-2007

Citat: "Husk på vi lever i et land hvor den absolut primære parameter for "success" er hvor god man er til at spare"

prisen på den nye ædeltræs køkkenbordplade med forsænket italiensk lavlands granit håndvask. Skidevære med det er grimt, bare det var dyrt... Icon_rolleyes

Mikael[/quote]


Re: eller - morgan - 17-02-2007

Mikael Lange Skrev:Citat: "Husk på vi lever i et land hvor den absolut primære parameter for "success" er hvor god man er til at spare"

prisen på den nye ædeltræs køkkenbordplade med forsænket italiensk lavlands granit håndvask. Skidevære med det er grimt, bare det var dyrt... Icon_rolleyes

Mikael
[/quote]


Icon_smil


- Peter - 18-02-2007

Hej

Hellere et ur med ædelsten end et køkkenbord i ædeltræ.

MVH Peter <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->


- GTwatch - 18-02-2007

Hellere et ur end et køkken! Icon_e_biggrin

# GT